Zasady psychologii emocji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 483
Wyświetleń: 1547
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady psychologii emocji - strona 1 Zasady psychologii emocji - strona 2 Zasady psychologii emocji - strona 3

Fragment notatki:

Zasady psychologii emocji. 1. Zasada zróżnicowania emocji.
Ta zasada wskazuje na to, że istnieją odrębne emocje, które różnią się między sobą ze względu na podłoże neurofizjologiczne, ze względu na wzorce ekspresji, wewnętrzne doświadczenia.
2. Zasada współwystępowania i wzajemnego oddziaływania na siebie komponentów emocji.
Każdy komponent emocji powoduje uruchomienie innych komponentów.
Eksperyment.
Dwie grupy osób, którym pokazywano obrazki humorystyczne, jedna grupa osób miała trzymać ołówek między wargami, a druga między zębami. Potem pytano o stopień śmieszności i nasycenia humorem tych rysunków. Okazało się że grupa osób trzymająca ołówek między zębami uważała rysunki za śmieszniejsze niż grupa osób trzymająca ołówek między wargami. Pytanie dlaczego? Z uwagi na komponent ekspresji.
Zaciśnięte wargi - smutek, zęby - ha,ha,ha.... (szeroki uśmiech ).
3.Zasada kształtowania emocji.
Ta zasada wskazuje na to, że emocje nigdy nie występują w postaci pojedynczej Jedna emocja ma tendencje do uruchamiana innych emocji, tworzy swoisty łańcuch
4.Zasada emocjonalnej komunikacji.
Człowiek najpełniej komunikuje się przez zewnętrzną ekspresję. Np; mimika - pewne grymasy mogą być inaczej odczytywane przez drugiego człowieka. Następuje kodowanie i dekodowanie ekspresji emocji. Jest to bardzo ważna zasada. Dzięki temu dziecko uczy się poznawać własne stany emocjonalne. Istnieje fizjonoiniczna teoria, dziecko przez twarz matki odbija siebie. Emocje wyrażane na zewnątrz dają szansę bycia komunikowalnym komuś innemu.
5.Zasada emocje jako czynniki ułatwiające własny rozwój osobisty i przywiązanie emocjonalne. Emocje tworzą koloryt człowieka, wskazują na jakość przebiegu interakcji spełniania się człowieka, o zadowoleniu z tego co robi. W efekcie dzięki temu emocje są sygnałem - to jak człowiek się czuje: osobą rozwijającą się czy nie, przystosowaną czy nie. Wyzwala u innego człowieka stany emocjonalne i podnosi swój poziom rozwoju.
Np: rozwaliłem sobie zegarek i się cieszę radośnie z tego, że taki ze mnie inżynier. W tym momencie ten uśmiech radości na gębie jest odczytywany przez kogoś-mamusie i widzę, że ona się wcale nie cieszy. Tylko wręcz przeciwnie. Ten stan emocjonalny zostaje kodowany jako sygnał, że tak się nie powinno robić. Ta zasada wskazuje na to że emocje mogą wpływać na interpersonalne więzi. Emocje są też wskaźnikiem pewnych zaburzeń. Np: patrząc na psychopatę nie ma uczuć wyższych. Nie ma komunikowalności ani szans na rozwój.
6.Zasada interaktywnych systemów.
Stany emocjonalne powodują zmiany w zakresie różnych innych stanów psychicznych człowieka: motywacji, poznania. Zasada ta wskazuje na to że występuje ścisła zależność między emocją a innymi systemami psychicznymi. Emocja wzbudzona zawsze powoduje oddziaływanie na inne procesy psychiczne: myślenie, działanie, spostrzeganie.


(…)

… funkcji adaptacyjnych i psychopatologii. Emocję pełnią pewną role w przystosowaniu się człowieka do otoczenia. Zasada ta mówi o tym że pewne emocje pełnią pewne konkretne funkcje adaptacyjne. Np: emocja gniewu daje szansę przystosowania W psychopatolgi emocje nie mogą prowadzić do stanów patologicznych. Mechanizmy obronne mogą prowadzić do patologii.
8.Zasada emocjonalnego zarażana się.
Emocja doznawana…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz