Emocje - wykład 2

Nasza ocena:

5
Pobrań: 462
Wyświetleń: 1624
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Emocje - wykład 2 - strona 1 Emocje - wykład 2 - strona 2 Emocje - wykład 2 - strona 3

Fragment notatki:

Pojęcie emocji budzi pewne kontrowersje jest to pojęcie dość dokuczliwe ponieważ określenie czym jest emocja wymaga przyjęcia pierwotnych założeń, określenia pewnego kontekstu w jakim te emocje się rozważa. Pojmowanie emocji jako pewnych jakości doświadczeń interaktywnych, doświadczenie jakości tej interakcji jest STANEM EMOCJONALNYM. EMOCJA sama w sobie może być również ujęta jako forma odpowiedzi na interakcj Słowo odpowiedz oznacza, że w tworzeniu emocji człowiek jest istotą aktywną.
CZY EMOCJE MOGĄ BYĆ UCHWYCONE JAKO KATEGORIE CZY WYMIARY?
Czy można mówić o kategoriach emocji takich jak radość .smutek, gniew itd, czy też raczej powinno się mówić o emocjach w postaci wymiarów przyjemne - nieprzyjemne, pociągające-odpychające.W efekcie powstaje duże zamieszanie w psychologii, wydaje się ,że można te rzeczy pogodzić, na przykładzie (Placzika),bryły emocji-kategorie emocji zależne od jakości interakcji.
O jakości emocji, o kategorii emocji stanowi inność odczuć, które człowiek przeżywa, ale także inność mechanizmów neurofizjologicznych .tkwiących u podłoża emocji.
Podział emocji .'pierwotne i wtórne.
Emocje pierwotne mają podłoże biologiczne i mechanizmy neurofizjologiczne, są to emocje ,które występują u wielu gatunków, do emocji pierwotnych należą te związane z podstawowymi zadaniami adaptacyjnymi., wiążą się z odpowiedziami,reakcjami, stan depresji ducha powoduje zanik świadomości biologicznej. Emocje mają 3 komponenty:przeżyciowy, pasywny, neurofizjologiczny. Czym są uczucia i emocje? Czy można mówić że czymś innym są uczucia a czymś innym emocje. Wiąże się to z podziałem na emocje pierwotne i wtórne.
Uczucia mają komponent namiętny, doświadczeniowy, to co tworzy podstawę biologiczna to emocja. Profesor Łukaszewski uważał, że emocje i uczucia różnią się bardzo.
Emocje mają charakter sytuacyjny np:reakcja gniewem na coś. Uczucia mają charakter trans sytuacyjny np: zakochani mogą reagować różnie emocjonalnie, uczucia są długotrwałe .emocje są krótkotrwałe. Emocje mają charakter jednorodny, uczucia mają charakter różnorodny. Uczucia są przesycone różnymi emocjami.
Aby odpowiedzieć na pytanie co jest emocją pierwotną a co wtórną, trzeba odpowiedzieć na pytanie jaka jest natura człowieka? Czy natura człowieka jest taka sama jak natura zwierzęcia, czy wystarczy uniwersalność biologiczna, np czy zwierzę odczuwa poczucie winy, wstyd, czy zwierzę przeżywa uczucia moralne, religijne, praktyczne ,związane z wykonywaną pracą. Nie oczywiście zwierzę nie przeżywa takich uczuć, wskazuje to na inną naturę człowieka, co jest pierwotne u człowieka? Jeśli jest ta natura osobowa, to w tej naturze osobowej jest emotywność, jako dysfunkcja do przeżywania emocjonalnego, pewnych jakości emocjonalnych, ta emotywność jest pewnym atrybutem osobowym, czymś nieuchwytnym, ale ta emotywność ma inny charakter niż emotywność zwierzęcia. Tak naprawdę pierwotność emocji musiała by uwzględnić również poza tą uniwersalnością biologiczną, kulturową naturę osobową człowieka. Te emocje są pierwotne ,które wypływają z natury osobowej człowieka. Do emocji pierwotnych należy: lęk, wina, nie występują u zwierząt. Człowiek bardzo daleko odszedł od natury zwierzęcia, jesteśmy zwierzętami, ale odeszliśmy od zwierzęcia dzięki kulturze jaką wytwarzamy, dzięki naturze osobowej bardzo daleko odeszliśmy od zaplecza biologicznego. W tym momencie człowiek jakby dysponował naturą biologiczna, mógł ją wykorzystywać na różne sposoby, dzięki atrybutom osoby. Lęk człowieka pomimo u

(…)

… i wzajemnego oddziaływania na siebie komponentów
emocji .
Każdy komponent emocji powoduje uruchomienie innych komponentów.
Eksperyment.
Dwie grupy osób którym pokazywano obrazki humorystyczne, jedna grupa osób miała
trzymać ołówek między wargami, a druga między zębami. Potem pytano o stopień
śmieszności i nasycenia humorem tych rysunków. Okazało się że grupa osób
trzymająca ołówek między zębami uważała rysunki za śmieszniejsze niż grupa osób
trzymająca ołówek między wargami. Pytanie dlaczego? Z uwagi na komponent
ekspresji.
Zaciśnięte wargi - smutek, zęby - ha,ha,ha.... (szeroki uśmiech ).
3.Zasada kształtowania emocji.
Ta zasada wskazuje na to że emocje nigdy nie występują w postaci pojedynczej Jedna
emocja ma tendencje do uruchamiana innych emocji, tworzy swoisty łańcuch
4.Zasada emocjonalnej…
… „wytresowane" na bazie dyspozycji, które człowiek posiada do przeżywania, są wynikiem doświadczeń, zderzenia dyspozycji z doświadczeniami, w wyniku doświadczeń mogę reagować na pewne kategorie obiektów, np: mogę reagować na pchłę jako moją przyjaciółkę bo żyję z pchłami, lub wesz jest moją przyjaciółką bo pięknie wygląda. Jest to kwestia indywidualnych doświadczeń, dla innego człowieka,który ma inny system…
…,ODPOWIEDŹ,EMOCJA WTÓRNA, np: na podstawie uczuć religijnych:
jesteś w świątyni Buddy, masz możliwość pewnych doznań religijnych, ale nie takich jak wyznawca. Natomiast jak jesteście w kościele katolickim to na pewno macie inne odczucia religijne niż człowiek .który w tym kościele nie jest. O pierwotności może świadczyć raczej automatyzm, a na wtórność składa się doświadczenie, pewien system wychowania…
… człowieka stany emocjonalne i podnosi swój poziom
rozwoju.
Np: rozwaliłem sobie zegarek i się cieszę radośnie z tego że taki ze mnie inżynier.
W tym momencie ten uśmiech radości na gębie jest odczytywany przez kogoś-mamusie
i widzę że ona się wcale nie cieszy. Tylko wręcz przeciwnie. Ten stan emocjonalny
zostaje kodowany jako sygnał że tak się nie powinno robić. Ta zasada wskazuje na to
że emocje…
… psychicznymi. Emocja wzbudzona
zawsze powoduje
oddziaływanie na inne procesy psychiczne: myślenie, działanie, spostrzeganie.
7.Zasada wrodzonych funkcji adaptacyjnych i psychopatologii. Emocję pełnią pewną role w przystosowaniu się człowieka do otoczenia. Zasada ta mówi o tym że pewne emocje pełnią pewne konkretne funkcje adaptacyjne. Np: emocja gniewu daje szansę przystosowania W psychopatolgi emocje…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz