Emocje pierwotne i wtórne WYKLAD II Pojęcie emocji budzi pewne kontrowersje jest to pojęcie dość dokuczliwe, ponieważ określenie, czym jest emocja wymaga przyjęcia pierwotnych założeń, określenia pewnego kontekstu w jakim te emocje się rozważa. Pojmowanie emocji jako pewnych jakości doświadczeń interaktywnych, doświadczenie jakości tej interakcji jest STANEM EMOCJONALNYM. EMOCJA sama w sobie może być również ujęta jako forma odpowiedzi na interakcji Słowo odpowiedz oznacza, że w tworzeniu emocji człowiek jest istotą aktywną.
CZY EMOCJE MOGĄ BYĆ UCHWYCONE JAKO KATEGORIE CZY WYMIARY?
Czy można mówić o kategoriach emocji takich jak radość. smutek, gniew itd, czy też raczej powinno się mówić o emocjach w postaci wymiarów przyjemne - nieprzyjemne, pociągające-odpychające.W efekcie powstaje duże zamieszanie w psychologii, wydaje się, że można te rzeczy pogodzić, na przykładzie (Placzika),bryły emocji-kategorie emocji zależne od jakości interakcji.
O jakości emocji, o kategorii emocji stanowi inność odczuć, które człowiek przeżywa, ale także inność mechanizmów neurofizjologicznych .tkwiących u podłoża emocji.
Podział emocji .'pierwotne i wtórne.
Emocje pierwotne mają podłoże biologiczne i mechanizmy neurofizjologiczne, są to emocje ,które występują u wielu gatunków, do emocji pierwotnych należą te związane z podstawowymi zadaniami adaptacyjnymi., wiążą się z odpowiedziami,reakcjami, stan depresji ducha powoduje zanik świadomości biologicznej. Emocje mają 3 komponenty:przeżyciowy, pasywny, neurofizjologiczny. Czym są uczucia i emocje? Czy można mówić że czymś innym są uczucia a czymś innym emocje. Wiąże się to z podziałem na emocje pierwotne i wtórne.
Uczucia mają komponent namiętny, doświadczeniowy, to co tworzy podstawę biologiczna to emocja. Profesor Łukaszewski uważał, że emocje i uczucia różnią się bardzo.
Emocje mają charakter sytuacyjny np: reakcja gniewem na coś. Uczucia mają charakter trans sytuacyjny np: zakochani mogą reagować różnie emocjonalnie, uczucia są długotrwałe. emocje są krótkotrwałe. Emocje mają charakter jednorodny, uczucia mają charakter różnorodny. Uczucia są przesycone różnymi emocjami.
Aby odpowiedzieć na pytanie, co jest emocją pierwotną a co wtórną, trzeba odpowiedzieć na pytanie, jaka jest natura człowieka? Czy natura człowieka jest taka sama jak natura zwierzęcia, czy wystarczy uniwersalność biologiczna, np czy zwierzę odczuwa poczucie winy, wstyd, czy zwierzę przeżywa uczucia moralne, religijne, praktyczne ,związane z wykonywaną pracą. Nie oczywiście zwierzę nie przeżywa takich uczuć, wskazuje to na inną naturę człowieka, co jest pierwotne u człowieka? Jeśli jest ta natura osobowa, to w tej naturze osobowej jest emotywność, jako dysfunkcja do przeżywania emocjonalnego, pewnych jakości emocjonalnych, ta emotywność jest pewnym atrybutem osobowym, czymś nieuchwytnym, ale ta emotywność ma inny charakter niż emotywność zwierzęcia. Tak naprawdę pierwotność emocji musiała by uwzględnić również poza tą uniwersalnością biologiczną, kulturową naturę osobową człowieka. Te emocje są pierwotne ,które wypływają z natury osobowej człowieka. Do emocji pierwotnych należy: lęk, wina, nie występują u zwierząt. Człowiek bardzo daleko odszedł od natury zwierzęcia, jesteśmy zwierzętami, ale odeszliśmy od zwierzęcia dzięki kulturze, jaką wytwarzamy, dzięki naturze osobowej bardzo daleko odeszliśmy od zaplecza biologicznego. W tym momencie człowiek jakby dysponował naturą biologiczna, mógł ją wykorzystywać na różne sposoby, dz
(…)
… to emocje ukształtowane „wytresowane" na bazie dyspozycji, które człowiek posiada do przeżywania, są wynikiem doświadczeń, zderzenia dyspozycji z doświadczeniami, w wyniku doświadczeń mogę reagować na pewne kategorie obiektów, np: mogę reagować na pchłę jako moją przyjaciółkę bo żyję z pchłami, lub wesz jest moją przyjaciółką bo pięknie wygląda. Jest to kwestia indywidualnych doświadczeń, dla innego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)