Zrozumieć emocje - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1127
Wyświetleń: 3010
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zrozumieć emocje - omówienie - strona 1 Zrozumieć emocje - omówienie - strona 2 Zrozumieć emocje - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

ZROZUMIEĆ EMOCJE
R. 1 PODEJŚCIA TEORETYCZNE DO EMOCJI
1. Karol Darwin - podejście biologiczne
Zainteresowanie ekspresją emocjonalną jako ewentualnym źródłem dowodów ewolucji gatunku ludzkiego, ciągłości między zachowaniem ludzkim a zachowaniem innych zwierząt oraz fizycznych podstaw umysłu.
Jako pierwszy zastosował obrazy ludzkich twarzy w kontekście ekspresji emocji.
Utworzył taksonomię, nadając nazwy podstawowym ekspresjom emocjonalnym.
Wg Darwina ekspresje emocjonalne to wzorce działania wywodzące się z nawyków, które były użyteczne w naszej przeszłości ewolucyjnej/indywidualnej. Emocje jako łączniczki z przeszłością.
2. William James- podejście somatyczne
Emocja jest percepcją zmian w naszym ciele w reakcji na dostrzegany fakt wywołujący pobudzenie; jest odczuwaniem naszych reakcji cielesnych na to, co postrzegamy. Emocje to tylko doznania związane z symptomami cielesnymi. „Emocje szorstkie”.
- nacisk na ucieleśnienie emocji; symptomy cielesne mogą przyczyniać się do ich natężenia
- emocje nadają doświadczeniu barwy i temperatury
3. Zygmunt Freud - podejście psychoterapeutyczne
Teoria urazów emocjonalnych - pewne zdarzenia, zazwyczaj natury seksualnej, mogą być tak szkodliwe, że pozostawiają blizny psychologiczne, które oddziałują na resztę życia. Badał ataki paniki, strachu, lęku. Wykazał, że emocje nie zawsze są proste. Przyp Kathariny.
Symptomy - kłopotliwe emocje, intensywniejsze od zwykłych, często niezrozumiałe.
ZAPLECZE FILOZOFICZNE I LITERACKIE
Arystoteles
Jako pierwszy powiązał emocje/afekty z działaniem i ich zależność od naszych przekonań. Emocje wg Arystotelesa mają podstawę poznawczą: można je rozłożyć na części oparte na tym, co wiemy i w co wierzymy; Emocje są przyjemne bądź nieprzyjemne; zawierają bodziec do działania; mają skutki natury poznawczej.
Wzruszenie, litość, strach, katharsis - klaryfikacja, oczyszczenie z przeszkód.
Rene Descartes (Kartezjusz) i Baruch Spinoza: podejście filozoficzne
Kartezjusz omówił emocje na tle ich podstawy neurofizjologicznej, przedstawił 6 podstawowych emocji (uczuć pierwotnych) - zaciekawienie, pożądanie, radość, miłość, nienawiść, smutek i omawia ich aspekty cielesne; ukazuje, w jaki sposób tych 6 emocji łączy się i tworzy różne kombinacje. Według Kartezjusza emocje mówią nam, co jest ważne w naszej duszy, dla naszego prawdziwego „Ja”. Połączenie wytłumaczenia mechanizmu emocji z ideą funkcji. Nasze wyposażenie biologiczne zapewnia nam emocje, które są funkcjonalne, ale niekiedy mogą być dysfunkcjonalne
Spinoza
Wyróżnił emocje aktywne, oparte na miłości do tego, co jest oraz emocje bierne, które opierają się na pomieszaniu idei. Emocje oparte są na wartościowaniach. Idea akceptacji i zrozumienia emocji jako kroku w kierunku uwolnienia się spod ich przymusu.


(…)

…. Pierwszy badał zaburzenia emocjonalne po uszkodzeniu mózgu, drugi badał skutki stymulacji mózgu - wszczepiał elektrody do mózgu kotów. Odkrył „afektywną reakcję obrony” i wyraził, że pewien obszar podwzgórza jest wyspecjalizowany w organizacji reakcji walki i ucieczki. Stymulacja innego obszaru podwzgórza spowalniała akcję serca. Niektóre obszary mózgu „niższe”, są związane z emocjami i są pod kontrolą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz