Zasady przeprowadzania przesłuchania przed sądem-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 350
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady przeprowadzania przesłuchania przed sądem-opracowanie - strona 1 Zasady przeprowadzania przesłuchania przed sądem-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Przedstaw zasady przeprowadzania przesłuchania przed sądem. Art. 188. § 1. Świadek składa przyrzeczenie powtarzając za sędzią słowa: "Świadomy znaczenia moich słów i odpowiedzialności przed prawem przyrzekam uroczyście, że będą mówił szczerą prawdę, niczego nie ukrywając z tego, co mi jest wiadome". § 2. W czasie składania przyrzeczenia wszyscy, nie wyłączając sędziów, stoją. § 3. Osoby nieme i głuche składają przyrzeczenie przez podpisanie tekstu przyrzeczenia. § 4. Świadkowi, który w danej sprawie składał już przyrzeczenie, sąd przypomina je przy przesłuchaniu, chyba że uzna za potrzebne ponowne odebranie przyrzeczenia. Art. 370. § 1Po swobodnym wypowiedzeniu się osoby przesłuchiwanej na wezwanie przewodniczącego, stosownie do art. 171 § 1, mogą zadawać jej pytania w następującym porządku: oskarżyciel publiczny, oskarżyciel posiłkowy, pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, oskarżyciel prywatny, pełnomocnik oskarżyciela prywatnego, powód cywilny, pełnomocnik powoda cywilnego, biegły, podmiot, o którym mowa w art. 416, obrońca, oskarżony, członkowie składu orzekającego. § 2. Strona, na której wniosek świadek został dopuszczony, zadaje pytania przed pozostałymi stronami. § 3.W razie potrzeby członkowie składu orzekającego mogą zadawać dodatkowe pytania poza kolejnością. § 4. Przewodniczący uchyla pytania, o których mowa w art. 171 § 5 lub gdy z innych powodów uznaje je za niestosowne. Art. 391.  § 1.  Jeżeli świadek bezpodstawnie odmawia zeznań, zeznaje odmiennie niż poprzednio albo oświadczy, że pewnych okoliczności nie pamięta, albo przebywa za granicą lub nie można mu było doręczyć wezwania, albo nie stawił się z powodu niedających się usunąć przeszkód lub prezes sądu zaniechał wezwania świadka na podstawie art. 333 § 2, a także wtedy, gdy świadek zmarł, wolno odczytywać w odpowiednim zakresie protokoły złożonych poprzednio przez niego zeznań w postępowaniu przygotowawczym lub przed sądem w tej lub innej sprawie albo w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawę. § 2. W warunkach określonych w § 1, a także w wypadku określonym w art. 182 § 3, wolno również odczytywać na rozprawie protokoły złożonych poprzednio przez świadka wyjaśnień w charakterze oskarżonego. § 3. Przepis art. 389 § 2 stosuje się odpowiednio. Sąd przesłuchując świadka odbiera od niego dane osobowe( imię , nazwisko, adres) zapytuje świadka czy był karany za składanie fałszywych zeznań, poucza o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, sąd może odebrać od świadka przyrzeczenie jeżeli strony o to wystąpią, następuje swobodna wypowiedz świadka. Zadawanie pytań przez strony. W nowym kodeksie podjęto próbę złagodzenia takiego stanu rzeczy i ograni­czenia elementu śledczego (inkwizycyjnego) w toku rozprawy głównej, w ramach następującej konstrukcji.


(…)

… swego przedstawiciela procesowego (obrońcy, pełnomocnika), a także wówczas, gdy mogłoby np. nastąpić zniekształcenie wypowiedzi osoby przesłuchiwanej lub generalnie — gdy powstałoby zagrożenie dla osiągnięcia prawdy materialnej; nadal bowiem na sądzie spoczywa obowiązek dokonywania prawdziwych ustaleń faktycznych (S. Waltoś, Nowe instytucje, s. 39 i n.).
IX. Nader istotna — zarówno ze względu na prawo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz