To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasady proceduralne demokracji Są zasady , które charakteryzują demokrację , które mogą się różnić pod wieloma względami , nie ma jednego modelu . Klasyfikujemy pewne systemy jako demokratyczne no podstawie występowania pewnych cech , które mogą występować w różnych konfiguracjach .
Dziś będziemy mówić o tzw. minimum proceduralnym demokracji . To co się uważa za bardzo istotne w demokracji to przestrzeganie pewnych procedur: - W demokracjach istnieje konstytucja , która gwarantuje prawo podejmowania decyzji politykom , którzy pochodzą z wyborów , czyli demokracji , politycy mają prawo podejmować kluczowe decyzje ale muszą pochodzić z wyborów ; - Druga procedura , która musi być zachowana to , to że urzędy obieralne są obsadzane przez osoby , które wygrały wybory i te wybory nie mogą odbywać się pod przymusem , muszą być to wolne wybory , w których obywatele uprawnieni do głosowania nie boją się oddać głos zgodnie ze swoim przekonaniem ; - Kolejna procedura zakłada , że wszyscy dorośli obywatele mogą brać udział w wyborach . Obywatele , to nie znaczy mieszkańcy danego kraju .
- Prawie wszystkim dorosłym przysługuje prawo kandydowania na stanowiska wybieralne , jeśli są obywatelami . - Prawo wypowiadania swoich opinii . Możemy powiedzieć , że cechą demokracji jest wolność posiadania opinii i wolność wypowiadania się bez groźby poniesienia kary . Stąd my mówimy o pluralizmie poglądów demokracji , stąd mówimy , że może być szerokie spektrum orientacji politycznych od lewa do prawa i że uważa się , że obywatele mają prawo mieć różne poglądy . - Obywatele mają prawo szukać alternatywnych źródeł informacji i że w demokratycznym państwie mają do tego prawo . Stąd powstaje problem prawa do posiadania koncesji na posiadanie radiostacji , telewizji , które pozostają w rękach różnych grup . Jest to raz kwestia zysków , po drugie jest problem monopolizacji , dekoncentracji kontroli nad środkami masowego przekazu .
w poprzednim ustroju autorytarnym był monopol kontroli i własności środków masowego przekazu , telewizja należała do państwa i państwo miało urząd cenzury i to co było nadawane musiało mieć akceptację cenzury .
- Wolność stowarzyszania się , tworzenia stowarzyszeń . Każdy może założyć partię polityczną , natomiast systemy autorytarne nie dopuszczają i bardzo ściśle kontrolują wszystkie inicjatywy oddolne stowarzyszania się .
(…)
… metę to się nie opłaca , bo system demokratyczny zawdzięcza swoją trwałość temu , że właśnie pozwala na artykulację interesów i cięgle balansuje pomiędzy interesami różnych grup . My mamy nie rozwiązane sprawy górnictwa i hutnictwa , ponieważ cały czas negocjowane są warunki z górnikami , po to aby zaakceptowali , że nie będą mieli pracy . Powszechnie się słyszy , ile to my dopłacamy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)