Zasady prawa - omówienie(Isem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady prawa - omówienie(Isem) - strona 1 Zasady prawa - omówienie(Isem) - strona 2 Zasady prawa - omówienie(Isem) - strona 3

Fragment notatki:

Zasady prawa pracy - art.300, od art 10-18 → PODSTAWOWE ZASADY PRAWA PRACY Problematyka zasad prawa pracy - zakładamy zawsze, że nasz pracodawca jest pracodawcą racjonalnym. Przymiotnik podstawowe → nie możemy różnym zwrotom przypisywać tego samego znaczenia.
ART.300 koncepcja zasad pracy została przedstawiona jedynie w szkole gdańskiej, jeśli chodzi o inne ośrodki zaakceptowały koncepcję gdańska lub miały inne.
Znajduje się na końcu kodeksu, Ustawodawca „w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy możemy zastosować przepisy kodeksu cywilnego o ile nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy. Art 300 jest potwierdzeniem wyzwalania się gałęzi jaką jest prawo pracy z systemu prawa i spod innych gałęzi głównie prawa cywilnego. Gałąź prawa pracy już się częściowo wyodrębniła, ale równocześnie sygnalizuje że jak będziesz miał problemy z rozwiązaniem danego stanu faktycznego, będziesz mógł poszukać rozwiązań w kodeksie cywilnym.
W związku z tym stwierdzono, że nie ma takiego przykładu gdzie nie można by było czegoś rozwiązać. ART. 300 paradoks polega na tym, że ten artykuł nie daje nam odpowiedzi czym są zasdy prawa pracy, ani nie tworzy katalogu zasad pracy. Można go analizować w 3 zasadniczych sekwencjach: 1) sprawy nieunormowane przepisami prawa pracy [1 warunek możliwości sięgnięcia do zasad prawa pracy] 2) mogę odpowiedni zastosować przepisy kodeksu cywilnego 3) pod warunkiem, że one nie są sprzeczne z zasadami prawa pracy AD.1 Najpierw należy poszukiwać rozwiązania danego stanu faktycznego w przepisach prawa pracy, ale tylko z warunkiem że sprawa jest nieunormowana, brak przepisu prawnego.
Jeżeli ich nie znajdziesz bo ta rzecz jest nieunormowana, ustawodawca tworząc akt prawny chce go potraktować w sposób całościowy, nawet najmniejsze rzeczy chce uregulować prawnie. Reguluje każdą sytuację w sposób szczegółowy. Jeżeli regulacja prawna jest bardzo sprzężona, czytelnik zaczyna mieć wątpliwości co do stabilności prawa. Art.300 wskazuje gałąź prawa cywilnego, aby stosować przepisy kodeksu cywilnego.
Sprawa może być nienormowana, może istnieć luka, działać na zasadzie analogii legis, nie ma określonej normy, ale daję mi możliwość techniki prawotwórczej daje mi możliwość rozwiązania problemu na podstawie analogii. Kwestia braku unormowania konkretnej sytuacji, nie jest to regulowane przepisami prawa pracy.
A co to jest przepis prawa pracy? Ta sytuacja została nam już pokazana w art.9 paragraf1, ilekroć jest mowa o prawie pracy należy przez to rozumieć teksty ustaw, aktów prawodawczych. A także przepisami prawa bęą postaniwienia układów i innych specyficznych źródeł prawa.


(…)

…, statutach, regulaminach → czyli przepisach prawa pracy.
W momencie zaistnienia takiej sytuacji nie zostaniesz bez pomocy prawnej, możesz zajrzeć do Kodeksu cywilnego, związki prawa pracy i prawa cywilnego znajdują się w art.300. Aby nie można było oddalić tej sprawy dany stan faktyczny musi mieć jakąś regulację prawną, a znajduję się ona w kodeksie cywilnym
Odwołuje nas tylko i wyłącznie do kodeksu cywilnego, żadna inna ustawa z prawa cywilnego nie może zostać zastosowana. Ustawodawca precyzuje nam w jaki sposób mamy stosować przepisy kodeksu cywilnego, do stosunku pracy stosuj w sposób odpowiedni przepisy kodeksu cywilnego.
Przepis - jednostka redakcyjna tekstu prawnego. PRZEPIS → NORMA PRAWNA
Z przepisu wynika norma prawna. Norma prawna wyprowadzona z tego przepisu jest normą pierwszego stopnia…
… cywilnego, żadna inna ustawa z prawa cywilnego nie może zostać zastosowana. Ustawodawca precyzuje nam w jaki sposób mamy stosować przepisy kodeksu cywilnego, do stosunku pracy stosuj w sposób odpowiedni przepisy kodeksu cywilnego.
Przepis - jednostka redakcyjna tekstu prawnego. PRZEPIS → NORMA PRAWNA
Z przepisu wynika norma prawna. Norma prawna wyprowadzona z tego przepisu jest normą pierwszego stopnia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz