Zasady prawa europejskiego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 287
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady prawa europejskiego - strona 1 Zasady prawa europejskiego - strona 2 Zasady prawa europejskiego - strona 3

Fragment notatki:

Zasady prawa europejskiego. Służą do interpretacji aktów a) zasady tworzenia/ stanowienia b) stosowania- interpretacja i realizacja ad a) 1) zasada subsydiarności/pomocniczości- UE może wydać akt tylko wtedy gdy to lepiej przyczyni się do celów aktu niż gdyby ten akt wydało państwo członkowskie-- Unia nie powinna wydawać aktu jeżeli wydanie go przez państwo członkowskie byłoby skuteczniejsze. W traktacie Lizbońskim postanowiono umocnić tą zasadę i został w nim zawarty protokół w tej sprawie- skorelowany z protokołem o roli parlamentów narodowych-- uczyniono parlamenty narodowe Strażnikami tej zasady posługując się procedurą żółtej i pomarańczowej kartki. Każdy projekt aktu jest przesyłany do parlamentów narodowych i każdy z nich ma 8 tygodni na zaopiniowanie pod kątem czy akt jest zgodny z zasadą subsydiarności. Każdy parlament ma 2 głosy (po każdym na izbę). Gdy więcej niż 1/3 posłów jest przeciw- oddaje się akt do ponownego przeglądu i uzasadnienia pod
kątem zasady subsydiarności. Jeżeli pomimo to Komisja Europejska przyjmie ten akt to parlamenty mogą złożyć skargę. Parlament narodowy w świetle prawa europejskiego ma czynną legitymację procesową tylko wtedy jeżeli system prawa wewnętrznego na to zezwala, bo to wpływa na regulację konstytucyjną. 2) Zasada proporcjonalności dotyczy zakresu aktów prawnych -aspekt materialny: UE tylko w tym zakresie jaki jest konieczny do osiągniecia celu traktatu -państwa też mogą wnosić skargę aspekt formalny: gdy jest możliwość to powinni wybierać. 3) Zasada praworządności- zapomniał omówić :P 4) Zasada niedyskryminacji Artykuł 18 TFUE (dawny artykuł 12 TWE) W zakresie zastosowania Traktatów i bez uszczerbku dla postanowień szczególnych, które one przewidują, zakazana jest wszelka dyskryminacja ze względu na przynależność państwową. Parlament Europejski i Rada, stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą prawodawczą, mogą przyjąć wszelkie przepisy w celu zakazania takiej dyskryminacji. Wcześniej: zakaz dyskryminacji / faworyzowania członków jednego państwa kosztem drugiego. Później: przeszedł zakaz również na inne aspekty życia. Prawo europejskie wpłynęło na prawo krajowe. Przykłady: - Sprawa 1: Stan faktyczny : G. Defrenne, stewardessa linii lotniczych Sabena, przeszła w stan spoczynku na mocy umowy o pracę, zgodnie z którą wiek emerytalny dla kobiet wynosił 40 lat. Defrenne wniosła powództwo o odszkodowanie z tytułu utraconych zarobków i innych strat, powołując się na to, że mężczyźni na tym samym stanowisku mogli pracować dłużej, a w konsekwencji uzyskiwali wyższe zarobki oraz uprawnienie do wyższych świadczeń emerytalnych, co było niezgodne z art. 119 Traktatu EWG. Rozpatrując sprawę sąd pracy w Brukseli zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z zapytaniami, czy art. 119 jest bezpośrednio skuteczny i ewentualnie z jaką datą, a także czy ma on zastosowanie w prawie wewnętrznym z powagi samego prawa wspólnotowego, czy też wymaga w tym celu zgodnego działania Wspólnoty i organów wewnętrznych.

(…)

… zaszeregowania płacowego BAT. Pan Kalanke, powód w głównym postępowaniu, posiadaj¹cy dyplom w dziedzinie ogrodnictwa i architektury krajobrazu, pracuj¹cy od 1973 roku jako ogrodnik i sta³y asystent kierownika wydziału, i pani Glissmann, posiadaj¹ca od 1983 roku dyplom w dziedzinie architektury krajobrazu, pracuj¹ca od 1975 roku jako ogrodnik. Komisja ds. Pracowników odmówi³a zgody na awans pana Kalanke…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz