Zasady postępowania przed sądami pracy - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 609
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady postępowania przed sądami pracy - omówienie - strona 1 Zasady postępowania przed sądami pracy - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Zasady postępowania przed sądami pracy
Można wyodrębnić następujące zasady:
zasadę ochrony interesów pracowniczych,
zasadę ugodowego załatwiania sporu,
zasadę szybkości postępowania,
zasadę bezpłatności.
Zasada ochrony interesów pracownika zmierza do zapewnienia pracownikom i innym osobom dochodzącym roszczeń z zakresu prawa pracy rzeczywistej równości w toczącym się procesie. Zasada ta znajduje swoje odzwierciedlenie w obowiązku sądu udzielania pracownikowi działającemu bez adwokata wyjaśnień w zakresie jego uprawnień oraz pouczeń o skutkach prawnych czynności procesowych i skutkach ich zaniedbań (art. 5 k.p.c.), o możliwości zgłoszenia w sądzie ustnie do protokołu treści środków odwoławczych i innych pism procesowych, procesowych także poprawek i uzupełnień tych pism (art. 466 k.p.c.). Znajduje ona również swoją realizację w tych przepisach postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy, które nakładają na sąd obowiązek wydania orzeczenia o roszczeniach, które wynikają z faktów przytoczonych przez pracownika także wówczas, gdy roszczenie nie było objęte żądaniem pracownika lub, gdy było zgłoszone w rozmiarze mniejszym niż usprawiedliwiony wynikiem postępowania ( art.477¹ § 1 k.p.c.) i umożliwiają sądowi uwzględnienie z urzędu drugiego z przysługujących pracownikowi alternatywnie roszczeń, jeżeli roszczenie zgłoszone przez pracownika okaże się nieuzasadnione (art. 477¹ § 2 k.p.c.).
Ochrona interesów pracowników w postępowaniu sądowym wyraża się również w tym, że sąd ma obowiązek nadania z urzędu klauzuli wykonalności wyrokowi zasądzającemu należności pracownika w sprawach z zakresu prawa pracy, w części nieprzekraczającej jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika, oraz może w wyroku uznającym wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne, na wniosek pracownika, nałożyć na zakład pracy obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego rozpoznania sporu (art. 477² k.p.c.).
Sąd II instancji zasądzający świadczenia na rzecz pracownika lub członków jego rodziny nadaje z urzędu wyrokowi klauzulę wykonalności w dniu ogłoszenia orzeczenia i wyrok zaopatrzony klauzulą wydaje uprawnionemu. W dochodzeniu swych roszczeń pracownik może korzystać nie tylko z pomocy adwokata i innych osób, które mogą być generalnie pełnomocnikami w postępowaniu sądowym, lecz ponadto ustanowić swym pełnomocnikiem przedstawiciela związku zawodowego albo pracownika zakładu pracy, w którym jest lub był zatrudniony.
Zasada ugodowego załatwiania sporów, aczkolwiek odnosi się do wszelkich sporów toczących się przed sądami cywilnymi, (art. 10 k.p.c.), ma szczególne znaczenie w sporach z zakresy prawa pracy. Dal temu wyraz ustawodawca, stwierdzając generalnie, że kierownik zakładu pracy i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu (art. 243 k.p.), oraz nakazując powołanie w zakładach pracy komisji pojednawczych. Znalazła ona również swoje odzwierciedlenie w przepisach normalizujących postępowanie odrębne w sprawach z zakresu prawa pracy. Jednym z celów podejmowania przez sąd czynności wyjaśniających jest skłonienie stron do pojednania i zawarcia ugody (art. 468 § 2 k.p.c.), a strona pozwana powinna być reprezentowana przez osobę uprawnioną do zawarcia ugody (art. 470 k.p.c.). Ugoda nie może jednak oznaczać naruszania słusznych interesów pracownika. Zawarcie takiej ugody zostanie, bowiem uznane przez sąd za niedopuszczalne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz