zasady podatkowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1204
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
zasady podatkowe - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

8. Zasady podatkowe.
ZASADY PODATKOWE  brak jednolitego rozumienia; najczęściej rozumie się je jako postulaty doktryny skierowane do twórców systemu podatkowego, określające, jak powinien on być zbudowane, aby optymalnie realizował swoje zadania. To zasady-postulaty (doktrynalne) i zasady prawa podatkowego (funkcjonujące na gruncie prawa podatkowego).
Są to wypracowane przez naukę w danym okresie wskazówki co do tego, jak powinien wyglądać racjonalny system podatkowy na etapie jego tworzenia i realizacji zobowiązań podatkowych. Tak rozumiane zasady nie mają prawnie wiążącego charakteru, ale obowiązują w doktrynie. Mogą jednak być podstawą do formułowania norm prawnych przez ustawodawcę.
Tak więc prz4ez zasady podatkowe należy rozumieć wspomniane na początku postulaty nauki i praktyki pod adresem tworzących i stosujących prawo (zasady - postulaty), jak też zasady, które wynikają z określonych przepisów prawa czy to bezpośrednio, czy też poprzez ich sformułowanie w drodze wykładni (zasady prawa podatkowego). Trudno sformułować jeden, całościowy katalog tych zasad.
Adam Smith  równość (wszyscy), pewność (podatek określony, nie dowolny), dogodność (ściganie podatku w czasie najlepszym dla podatnika) i taniość (maksymalny zysk przy minimalnych kosztach) podatku; równość opodatkowania
Adolf Wagner zasady społeczne (zasada sprawiedliwości, jako postulat powszechności i równości opodatkowania), zasady fiskalne (zapewnienie odpowiednio wysokich wpływów do budżetu; zasada elastyczności i wydajności podatków), zasady gospodarcze (ochrona źródeł państwowych, czyli kapitału i majątku; zasada progresji), zasady techniczne (pewność, dogodność i taniość)
Roman Rybarski  zasady skarbowe (wydajność, elastyczność, dogodność), zasady ekonomiczne (ochrona źródeł opodatkowania; podatek jako środek stymulacji gospodarki, czerpanie podatków z dochodu, pewność - podatki określone w ustawach, taniość - org.pod.ograniczone do min.), zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechność i równość opodatkowania przy uwzględnieniu sytuacji materialnej podatnika_
Natalia Gajl  zasada ekonomiczności opodatkowania, sprawiedliwość, ustawowy charakter opodatkowania, wewnętrzna i zewnętrzna spójność systemu podatkowego.
Bogumił Brzeziński i Włodzimierz Nykiel  @ zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika lub co najmniej zakaz rozstrzygania wątpliwości na niekorzyść
@ zasada ograniczonego stosowania analogii przy interpretacji prawa podatkowego
@ zasada trwałości uprawnień podatnika do korzystania z ulg i zwolnień podatkowych
@ zasada respektowania pojęć przyjętych z innych dziedzin prawa
@ zasada stosowania przepisów, które w momencie orzekania są już uchylone, dla oceny zdarzeń, które miały miejsce pod ich rządami

(…)

…)
@ zasady ochrony praw obywatelskich w zakresie prawa daniowego (zasada proporcjonalności, określoności, ochrony prywatności, zachowanie tajemnicy podatkowej, ochrona podatkowa podatnika).

... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz