To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZASADY ORZEKANIA W POSTĘP. CYWILNYM- 3 zasady:
1. Zasada co do przedmiotu orzekania 2. zasada co do czasu orzekania
3. Zasada co do podstaw orzekania
ad1.] odnosi się do przedmiotu postępowania czyli do roszczenia procesowego. Zgodnie z art 321 sąd nie może orzekać co do przedmiotu który nie był objęty żądaniem(roszczenie procesowe składa się z żądania i uzasadnienia- sąd nie może wyjść poza żądanie)- NE EAT IUDEX ULTRA PETITA PARTITUM
Są jednak wyjątki-art. 477(ze znaczkiem 1) jeżeli pracownik dokonał wyboru 1 z alternatywnych roszczeń a roszczenie to jest nieuzasadnione to sąd z urzędu uwzglądnia inne roszczenie. Jak ktoś żąda przywrócenia do pracy a roszczenie to jest nie uzasadnione to wówczas sąd może zsądzić od pracodawcy odpowiednie odszkodowanie. Pracownik nie musi żądać albo, albo. Sąd z urzędu orzeka co do przedmiotu który nie był objęty żądaniem.
Odstępstwo od tej łac. zasady jest w art58 kodeksu rodzinnego. Innym odstępstwem jest art 57$1 KR na mocy którego sąd powinien orzec o tym który z małżonków ponosi winę względnie że żaden nie ponosi winy za rozkład pożycia małż.
Szczególne znaczenie przy określaniu przedmiotu orzeczenia odgrywa rozstrzyganie o kosztach. Należy oddzielić naturę poszczególnych roszczeń. I tak kwestie związane z obciążeniem za dokonanie określonej czynności czyli opłaty sądowej jesteśmy zobowiązani jako powód do uiszczenia określonej kwoty wobec sądu a ściślej Skarbu Państwa. ,,Ustawa o kosztach sądowych" reguluje kwestie związane z należnościami publiczno-prawnymi. O tych należnościach sąd rozstrzyga z urzędu, tymi kosztami obciąża stronę przegrywającą. Gdy chodzi o koszty świadków, koszty jakie poniosła strona, koszty zastępstwa procesowego należności te mają charakter prywatno-prawny. Aby sąd mógł o nich orzec potrzebna jest inicjatywa podmiotu który owe koszty poniósł. Szczególnie wyraźne w przypadku orzekania o kosztach zastępstwa proc. gdyż adwokat lub radca prawny który chciałby aby strona przegrywająca poniosła również koszty zastępstwa proces. musi złożyć stosowny wniosek do zamknięcia rozprawy. Jeżeli tego nie zrobi to wówczas roszczenie takie o charakterze prywatno-pr., sąd o nim nie orzeknie.(niektórzy twierdzą że opłata, wpis ma chcrakter fiskalny ale w ścisłym tego słowa zn. podatkiem nie jest)
Ad2.)Kodeks nie formułuje czasu w znaczeniu podania konkretnej jednostki czasu. Sąd może wydać orzeczenie w myśl art316&1 po zamknięciu rozprawy
PYT: Czy oznacza to że moment zamknięcia rozprawy jest miarodajny dla oceny wszystkich okoliczności faktycznych i prawnych?
NIE. Moment zamknięcia rozprawy oznacza tylko że do procesu nie mogą być wprowadzone nowe fakty, nowe dowody. Jeżeli takie nowe fakty bądź dowody pojawią się to sąd powinien ponownie otworzyć rozprawę. Od zamknięcia rozprawy do wydania wyroku zawsze upływa określony czas.(rzadko się zdarza że na tym samym posiedzeniuna którym sąd zamyka rozprawę jednocześnie ogłasza wyrok)
(…)
… wszczęcia postępowania nie w chwili zamknięcia rozprawy tylko z chwili wydania wyroku.
Jaki przepis należy zastosować jaki przepis jest właściwy tu decydują przy zmianach prawa w czasie reguły temporalne.
Z braku czasu pomijamy naradę sędziowską, votum separatum- należy tylko wspomnieć że aby być w zgodzie z KPC należy odróżnić pewne podstawowe pojęcia. I tak:
SENTENCJA-wbrew pozorom sentencja wyroku…
… to w postępowaniu przed sądem I instancji wyrok co do zasady uzasadnia się wyłącznie na żądanie strony. Chodzi o uzasadnienie w formie pisemnej. Wniosek o uzasadnienie składa się w terminie tygodniowym. Jeżeli wyrok został ogłoszony to wówczas termin tygodniowy biegnie od dn. ogłoszenia. Jeżeli w myśl art327&2 strona nie miała adwokata, radcy pr., rzecznika patentowego i na skutek pozbawienia wolności nie mogła…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)