Zasady organizowania zamówień

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 364
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady organizowania zamówień - strona 1 Zasady organizowania zamówień - strona 2

Fragment notatki:

Zasady organizowania zamówień
Zasady te dotyczą również zamówień na roboty budowlane. Gdy roboty te mają być opłacane w całości lub w części ze środków publicznych (tzn. z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego), sposób zamawiania powinien być zgodny z obowiązującymi przepi­sami. Zamówienia publiczne można prowadzić w trybie: przetargu nieograniczonego, ograni­czonego lub dwustopniowego, negocjacji z za­chowaniem zasad konkurencji, zapytania o ce­nę, zamówienia z wolnej ręki. Przetarg nieograniczony to podstawowy spo­sób realizowania zamówienia publicznego. Jest on, podobnie jak i inne formy przetargów, orga­nizowany przez zamawiającego w celu wyboru najkorzystniejszej oferty. W przetargu nieogra­niczonym oferty mogą złożyć w zasadzie wszy­scy zainteresowani dostawcy lub wykonawcy. Taki tryb jest wymagany, gdy wartość zamówie­nia przekracza sumę określoną aktualnie obo­wiązującymi przepisami (obecnie jest to kwota wynosząca 20 tys. euro). Przetarg ograniczony polega na tym, że mogą w nim wziąć udział jedynie podmioty zapro­szone przez zamawiającego do składania ofert. Ta forma przetargu może być przyjęta, gdy ze względu na specjalistyczny charakter zamówie­nia istnieje ograniczona liczba dostawców lub wykonawców albo gdy koszty przeprowadzenia przetargu nieograniczonego byłyby niewspół­miernie wysokie w stosunku do wartości za­mówienia.
Przetarg dwustopniowy polega na tym, że w pierwszym etapie dostawcy i wykonawcy składają oferty wstępne bez podawania ceny, a zamawiający może żądać od nich określe­nia parametrów przedmiotu zamówienia. Dru­gi etap jest przetargiem, którego zasięg jest ograniczony do wybranych oferentów i może być poprzedzony negocjacjami zamawiającego z oferentami. Przetarg dwustopniowy wdraża się, gdy:
— nie można z góry określić szczegółowych cech technicznych przedmiotu dostaw lub robót budowlanych,
— z powodu specjalistycznego charakteru za­mówienia są konieczne negocjacje z dostawca­mi lub wykonawcami,
— przedmiotem zamówienia jest przeprowa­dzenie badań, eksperymentu, sporządzenie opi­nii naukowej itp.
Negocjacje z zachowaniem zasad konkuren­cji to forma realizacji zamówienia publiczne­go, w której zamawiający negocjuje warunki umowy z co najmniej trzema dostawcami lub wykonawcami (chodzi o zapewnienie konkuren­cji). Ta forma realizacji zamówienia publiczne­go może być stosowana, gdy:
— zachodzą warunki do przeprowadzenia prze­targu dwustopniowego,
— zachodzi pilna potrzeba dokonania zamó­wienia w sytuacji, której wcześniej nie można było przewidzieć (i nie wynika to z winy zama­wiającego),
— wszczęto postępowanie przetargowe, lecz nie wpłynęła wymagana liczba ważnych ofert lub wszystkie oferty odrzucono. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz