Zasady działania maszyny klimatyzacyjnej chłodzącej wodę-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady działania maszyny klimatyzacyjnej chłodzącej wodę-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

ZASADA DZIAŁANIA MASZYNY KLIMATYZACYJNEJ CHŁODZĄCEJ WODĘ.
3.1. Sposób klimatyzacji z trójkomorowym podajnikiem rurowym
A. Agregaty chłodzące wodę na dole kopalni
Z dotychczas stosowanych systemów klimatyzacji, sposób z zastosowaniem trójkomorowego podajnika rurowego wykazuje najwyższą sprawność w przekazywaniu.
Urządzenia stosowane w tym sposobie klimatyzacji, to: wieżowe chłodnice wody, na powierzchni kopalni,
urządzenia obiegu wysokiego ciśnienia wody w szybie, trójkomorowy podajnik rurowy na dole kopalni,
agregaty chłodzące wodę KM na dole kopalni,
urządzenie obiegu niskiego ciśnienia wody na dole kopalni,
urządzenia chłodzące powietrze GK 250 oraz EWK 350 w wyrobiskach, pompy obiegu wysokiego i niskiego ciśnienia wody.
Charakterystyczne dla tego rodzaju klimatyzacji jest to, że ochłodzona na powierzchni woda jest doprowadzona rurociągiem szybowym, bez pośrednictwa wymiennika ciepła, do skraplaczy agregatów KM. Tego rodzaju transport wody - a wraz z nią "zimna" - podwyższa zdolność chłodniczą systemu klimatyzacji ale do redukcji ciśnienia wody winien być użyty trójkomorowy podajnik rurowy.
Zasada działania podajnika w odniesieniu do jednej z komór przedstawiona została na rys. 6.
Krok 0 - wszystkie zawory zamknięte. Pozycja neutralna
Krok 1 - na skutek otwarcia zaworów głównych 2 i 4 następuje napełnienie komory wodą ciepłą pod niskim ciśnieniem (pochodzącą z chłodnic powietrza), a zalegająca w komorze woda zimna pod niskim ciśnieniem tłoczona, jest do skraplaczy agregatów KM.
Rys. 6. Zasada działania trójkomorowego podajnika rurowego
Krok 2 - główne zawory 2 i 4 zostały zamknięte. Na skutek otwarcia zaworu ciśnieniowo- wyrównawczego 6 w komorze powstaje wysokie ciśnienie.
Krok 3 - po otwarciu zaworów głównych 1 i 3 komora napełniana jest z rurociągu zimną wodą pod wysokim ciśnieniem, a zalegająca w komorze woda ciepła pod wysokim ciśnieniem (w poprzednim cyklu dostarczona z chłodnic powietrza) tłoczona jest równocześnie do wieży chłodniczej znajdującej się na powierzchni kopalni.
Krok 4 - po zamknięciu zaworów głównych 1 i 3 oraz otwarciu zaworu ciśnieniowo-wyrównawczego 5 w komorze powstaje niskie ciśnienie.
Krok 5 - krok 5 odpowiada sytuacji przedstawionej w kroku 1.
Na skutek odpowiedniego sterowania zaworami wszystkich trzech komór podajnika, uzyskuje się nieprzerwany proces wymiany wody i ciepła.
Rysunek 7 przedstawia schemat przepływowy takiego sposobu klimatyzacji. Powracający z urządzeń chłodniczych rejonów roboczych strumień wody wpływa przy temperaturze około 26°C do płaszcza parowaczy agregatów KM. Odparowujący w rurkach skraplaczach freon odbiera ciepło wodzie powodując jej ochłodzenie do temperatury 3 °C. Następnie strumień wody za pośrednictwem stacji pomp i filtrów kierowany jest rurociągami izolowanymi z powrotem do urządzeń chłodzących powietrze, znajdujących się w rejonach roboczych.


(…)

… skraplaczy parownikowych. Parownik jest budowa­ny jako parownik wtryskowy, celem zmniejszenia ilo­ści potrzebnego czynnika chłodniczego, a w zależ­ności od rodzaju czynnika chłodniczego i tempera­tury wody zimnej, może być w wykonaniu rurowym lub płytowym.
Agregat maszynowy na stabilnej, łatwo ustawnej ramie.
Maszyna chłodnicza wody zimnej ze sprężarką śrubową. Moc 1400 kW, czynnik chłodniczy R22, temperatura wody + 3°C
MASZYNA CHŁODNICZA WODY WKM
Maszyna chłodnicza wody WKM 2-300 ÷ 620 WYPOSAŻENIE WKM: Sprężarka
Silnik napędowy Skraplacz
Parownik
Elektroniczne sterowanie i regulacja pompy
6.5. Chłodnie wody obiegowej
6.5.1. Wiadomości wstępne
W zakładach przemysłowych woda służy do różnych celów, ale najwięcej zużywa się jej do chłodzenia aparatów i urządzeń przemysłowych. Zastosowanie wody…
… z agregatami chłodzącymi wodę na powierzchni - wariant 2 dla KWK „Pniówek” Powracająca, z umieszczonych w wyrobiskach chłodnic, woda o wydatku 245 m3/h i temper­aturze 21.0 °C wpływa do jednej z komór podajnika rurowego. Po przejściu komory woda z temperaturą o pół stopnia niższą nieizolowanym rurociągiem szybowym wprowadzana jest do płaszcza parownika agregatu KM 3000. Odparowujący w rurkach parownika freon…
… ich wydajności.
Część aparatowa ze skraplaczem, parownikiem, chłodnicą oleju, stacją pomp wody zimnej.
Wykonanie: Maszyny te - w zależności od warunków transportu i zabudowy - produkowane są jako jedno lub dwuczęściowe. W wykonaniu dwuczęściowym skła­dają się z agregatu sprężarkowego oraz części apa­ratowej, w skład której wchodzą parownik i skraplacz. W razie stosowania sprężarek śrubowych dodatko­wymi…
… chłodniczych rejonów roboczych strumień wody wpływa przy temperaturze około 26°C do płaszcza parowaczy agregatów KM. Odparowujący w rurkach skraplaczach freon odbiera ciepło wodzie powodując jej ochłodzenie do temperatury 3 °C. Następnie strumień wody za pośrednictwem stacji pomp i filtrów kierowany jest rurociągami izolowanymi z powrotem do urządzeń chłodzących powietrze, znajdujących się w rejonach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz