To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
6.5. Chłodnie wody obiegowej
6.5.1. Wiadomości wstępne
W zakładach przemysłowych woda służy do różnych celów, ale najwięcej zużywa się jej do chłodzenia aparatów i urządzeń przemysłowych. Zastosowanie wody jako czynnika chłodzącego jest związane bądź z samym procesem technologicznym (skraplaniem w skraplaczu pary odlotowej z turbin, skraplaniem otrzymanych podczas reakcji chemicznych produktów), bądź to z zabezpieczeniem pewnych elementów konstrukcji przed zniszczeniem wskutek wysokich temperatur, np. cylindrów silników spalinowych.
Temperatura i ilość domieszek w wodzie chłodzącej zależą od jej przeznaczenia. W większości wypadków woda chłodząca nie powinna zawierać domieszek osiadających na elementach ochładzanych lub powodować ich korozji, a temperatura jej nie powinna przekraczać wartości dopuszczalnej dla przyjętego sposobu chłodzenia. Wynika to z przebiegu procesów technologicznych, a także z warunków zapewniających niezawodność i ekonomiczność pracy urządzenia. Tak więc podwyższenie temperatury wody chłodzącej powoduje w elektrowniach parowych wzrost zużycia paliwa, w urządzeniach chłodniczych zmniejszenie wydajności chłodniczej itp. Wymianę ciepła utrudnia osiadanie na chłodzonych powierzchniach zawartych w wodzie domieszek pochodzenia mineralnego lub organicznego.
Jeżeli jest do dyspozycji wystarczająco pojemne źródło wody, np. jeziora, rzeka, zazwyczaj stosuje się przepływowy (otwarty układ chłodzenia, w którym woda chłodząca, czerpana ze źródła po jednokrotnym wykorzystaniu wraca do niego. Gdy zastosowanie otwartego układu chłodzenia jest niemożliwe lub ze względów ekonomicznych niecelowe, wówczas stosuje się zamknięty układ chłodzenia. Polega on na tym, że wodę raz zaczerpniętą ze źródła wykorzystuje się wielokrotnie do chłodzenia. Wodę ogrzaną w urządzeniu ochładzającym następnie chłodzi się powietrzem, dzięki czemu może ona wrócić do obiegu. Wodę przepływającą w układzie zamkniętym nazywa się wodą obiegową. Zależnie od sposobu chłodzenia wodą obiegową urządzenia chłodzące dzieli się na:
stawy ochładzające, baseny rozpryskowe, chłodnie.
6.5.2. Stawy ochładzające
Stawy ochładzające są zbiornikami wodnymi naturalnymi lub sztucznymi. W pierwszym wypadku wodę chłodzi się w stawie lub jeziorze; czasami w kilku jeziorach połączonych ze sobą. W zbiornikach sztucznych do chłodzenia buduje się baseny sztuczne lub stawy utworzone przez przegrodzenie groblą koryta rzeki. Baseny sztuczne stosuje się do odprowadzania od wody obiegowej stosunkowo niewielkich ilości ciepła, tj. do 836 000 kJ w ciągu godziny. Dla odprowadzenia tej ilości ciepła powierzchnia lustra wody powinna wynosić 800÷1000 m2. Chłodzenie wody w stawie odbywa się wskutek parowania powierzchni wody i odpływu ciepła przez konwekcję do otaczającego powietrza.
(…)
….
Chłodnie rozpryskowe (rys. 6-26) są małymi basenami rozpryskowymi otoczonymi ze wszystkich stron żaluzjami drewnianymi. Żaluzje uniemożliwiają przedostawanie się na zewnątrz kropel wody porywanych przez powietrze ochładzające. Dysze rozpryskowe są umieszczone wysoko ponad lustrem wody zbiornika tworzącego dno chłodni. Rozpylona przez dysze ciepła woda w postaci kropel częściowo opada na dół, częściowo…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)