Chłodnie wody obiegowej - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 441
Wyświetleń: 1533
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Chłodnie wody obiegowej - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

6.5. Chłodnie wody obiegowej
6.5.1. Wiadomości wstępne
W zakładach przemysłowych woda służy do różnych celów, ale najwięcej zużywa się jej do chłodzenia aparatów i urządzeń przemysłowych. Zastosowanie wody jako czynnika chłodzącego jest związane bądź z samym procesem technologicznym (skrapla­niem w skraplaczu pary odlotowej z turbin, skraplaniem otrzy­manych podczas reakcji chemicznych produktów), bądź to z za­bezpieczeniem pewnych elementów konstrukcji przed zniszczeniem wskutek wysokich temperatur, np. cylindrów silników spa­linowych.
Temperatura i ilość domieszek w wodzie chłodzącej zależą od jej przeznaczenia. W większości wypadków woda chłodząca nie powinna zawierać domieszek osiadających na elementach ochła­dzanych lub powodować ich korozji, a temperatura jej nie powin­na przekraczać wartości dopuszczalnej dla przyjętego sposobu chłodzenia. Wynika to z przebiegu procesów technologicznych, a także z warunków zapewniających niezawodność i ekonomiczność pracy urządzenia. Tak więc podwyższenie temperatury wo­dy chłodzącej powoduje w elektrowniach parowych wzrost zu­życia paliwa, w urządzeniach chłodniczych zmniejszenie wydaj­ności chłodniczej itp. Wymianę ciepła utrudnia osiadanie na chło­dzonych powierzchniach zawartych w wodzie domieszek pocho­dzenia mineralnego lub organicznego.
Jeżeli jest do dyspozycji wystarczająco pojemne źródło wody, np. jeziora, rzeka, zazwyczaj stosuje się przepływowy (otwarty układ chłodzenia, w którym woda chłodząca, czerpana ze źródła po jednokrotnym wykorzystaniu wraca do niego. Gdy zastosowanie otwartego układu chłodzenia jest niemożliwe lub ze wzglę­dów ekonomicznych niecelowe, wówczas stosuje się zamknięty układ chłodzenia. Polega on na tym, że wodę raz zaczerpniętą ze źródła wykorzystuje się wielokrotnie do chłodzenia. Wodę ogrza­ną w urządzeniu ochładzającym następnie chłodzi się powie­trzem, dzięki czemu może ona wrócić do obiegu. Wodę przepły­wającą w układzie zamkniętym nazywa się wodą obiegową. Za­leżnie od sposobu chłodzenia wodą obiegową urządzenia chłodzące dzieli się na:
stawy ochładzające, baseny rozpryskowe, chłodnie.
6.5.2. Stawy ochładzające
Stawy ochładzające są zbiornikami wodnymi naturalny­mi lub sztucznymi. W pierwszym wypadku wodę chłodzi się w stawie lub jeziorze; czasami w kilku jeziorach połączonych ze sobą. W zbiornikach sztucznych do chłodzenia buduje się ba­seny sztuczne lub stawy utworzone przez przegrodzenie groblą koryta rzeki. Baseny sztuczne stosuje się do odprowadzania od wody obiegowej stosunkowo niewielkich ilości ciepła, tj. do 836 000 kJ w ciągu godziny. Dla odprowadzenia tej ilości ciepła powierzchnia lustra wody powinna wynosić 800÷1000 m2. Chło­dzenie wody w stawie odbywa się wskutek parowania po­wierzchni wody i odpływu ciepła przez konwekcję do otaczają­cego powietrza.


(…)

….
Chłodnie rozpryskowe (rys. 6-26) są małymi base­nami rozpryskowymi otoczonymi ze wszystkich stron żaluzjami drewnianymi. Żaluzje uniemożliwiają przedostawanie się na ze­wnątrz kropel wody porywanych przez powietrze ochładzające. Dysze rozpryskowe są umieszczone wysoko ponad lustrem wody zbiornika tworzącego dno chłodni. Rozpylona przez dysze ciepła woda w postaci kropel częściowo opada na dół, częściowo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz