Zasady doboru i dostawy stali zbrojeniowej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1526
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady doboru i dostawy stali zbrojeniowej - strona 1 Zasady doboru i dostawy stali zbrojeniowej - strona 2

Fragment notatki:

Zasady doboru i dostawy stali zbrojeniowej
Klasa i gatunek oraz średnice prętów stosowa­nego zbrojenia powinny być zgodne z projek­tem. Niżej podano ogólne zasady doboru stali gatunków najczęściej stosowanych w praktyce. Pręty ze stali klasy A-O gatunku StOS-b są używane jako zbrojenie konstrukcyjne, roz­dzielcze i strzemiona w konstrukcjach z betonu oraz jako zbrojenie nośne w elementach o ma­łym stopniu zbrojenia i niskiej klasie betonu. Pręty ze stali klasy A-I gatunku St3SX-b, St3SY-b i St3S-b stosuje się jako zbrojenie no­śne w konstrukcjach pracujących pod obciąże­niem wielokrotnie zmiennym i dynamicznym, w konstrukcjach narażonych na drgania sej­smiczne, na działanie ciśnienia gazów lub cie­czy oraz w konstrukcjach pracujących w środo­wiskach agresywnych, pod warunkiem zabez­pieczenia tych konstrukcji przed korozją. Ze sta­li klasy A-I gatunku St3SY-b należy wykony­wać uchwyty montażowe elementów prefabry­kowanych.
Pręty ze stali klasy A-II gatunku St50B stosuje się jako zbrojenie nośne. Nie należy ich jednak stosować w konstrukcjach poddanych działaniu obciążeń wielokrotnie zmiennych. Nie nadają się do spawania łukowego i zgrzewania punk­towego.
Pręty ze stali klasy A-II gatunku 18G2-b
stosuje się jako zbrojenie nośne w konstruk­cjach pracujących pod obciążeniem wielokrot­nie zmiennym i dynamicznym, w podwyższo­nej temperaturze, narażonych na drgania sej­smiczne, na działanie ciśnienia gazów i cieczy, gwałtowne działanie ciśnienia powietrza (po­dmuch) oraz pracujących w środowiskach agre­sywnych, pod warunkiem zabezpieczenia kon­strukcji przed korozją. Pręty ze stali klasy A-II gatunku 20G2Y-b sto­suje się jako zbrojenie nośne w konstrukcjach żelbetowych. Dopuszcza się używanie tej stali w konstrukcjach pracujących pod obciążeniem wielokrotnie zmiennym. Oprócz prętów jako zbrojenie konstrukcji żelbe­towych stosuje się druty o średnicy 3+5 mm. W elemencie żelbetowym pręty nośne zaleca się wykonywać ze stali jednego gatunku. W szczególnych wypadkach dopuszcza się stosowanie w jednym przekroju prętów z różnych gatun­ków i klas stali od A-O do A-IIIN, pod warun­kiem uwzględnienia ich wytrzymałości i zakre­sów stosowania.
W wypadku stosowania w konstrukcjach lub elementach z betonu blach węzłowych, marek itp. wykonuje się je ze stali St3S i projektuje wg PN-90/B-03200.
Stal zbrojeniową z importu (a także inne ga­tunki stali, niewymienione wyżej) można sto­sować wyłącznie po uzyskaniu odpowiedniego dokumentu dopuszczającego do obrotu i sto­sowania w budownictwie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz