Zasady bhp przy robotach ciesielskich i deskowaniowych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1687
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady bhp przy robotach ciesielskich i deskowaniowych - strona 1 Zasady bhp przy robotach ciesielskich i deskowaniowych - strona 2

Fragment notatki:

Zasady bhp przy robotach ciesielskich i deskowaniowych
• Każdy pracownik zatrudniony przy robotach ciesielskich powinien być wyposażony w buty i ubranie robocze oraz hełm ochronny. Podczas obróbki ręcznej drewna należy ostrożnie posłu­giwać się ostrymi narzędziami (siekierą, topo­rem, dłutem). Narzędzia należy nosić w spe­cjalnie do tego przystosowanych drewnianych skrzyniach. Zabronione jest noszenie gwoździ i innych ostrych materiałów w kieszeniach, gdyż w razie upadku mogą one spowodować dotkli­we skaleczenia.
• Przed obróbką drewna pochodzącego z roz­biórki należy oczyścić je z resztek betonu lub zaprawy oraz usunąć gwoździe.
o Podczas pracy ręcznymi urządzeniami mecha­nicznymi należy zwrócić uwagę na prawidło­we zamocowanie i unieruchomienie obrabiane­go drewna.
• Należy bezwzględnie przestrzegać zasad użyt­kowania urządzeń mechanicznych podanych przez producenta. Nie wolno wykonywać żad­nych prowizorycznych podłączeń ani instala­cji elektrycznych, które mogłyby spowodować zwarcie lub iskrzenie. Nie wolno samowol­nie usuwać przewidzianych przez producenta osłon oraz urządzeń blokujących i wyłączni­ków. Wszystkie wyłączniki powinny być łatwo dostępne. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości należy natychmiast przerwać pracę.
• Do prac na wysokości powinni być kierowani tylko ci pracownicy, którzy posiadają odpowied­nie świadectwo lekarskie. Powinni być wyposa­żeni w pasy bezpieczeństwa i hełmy robocze, o Pomosty robocze usytuowane na wysokości powyżej 1 m powinny być zabezpieczone ba­rierką ochronną. Nie należy dotykać żadnych przewodów sieci elektrycznych.
• Prace ciesielskie z drabin przystawnych za­bezpieczonych można wykonywać tylko do wy­sokości 3 m.
• Niedopuszczalne jest wykonywanie wszelkie­go rodzaju robót ciesielskich (poza dopasowy­waniem elementów drewnianych) na rusztowa­niu pomocniczym.
o Roboty związane z impregnacją drewna po­winny być wykonywane przez pracowników, którzy mają ważne świadectwo lekarskie i za­poznali się z występującymi zagrożeniami. Nie należy kierować do takich prac pracowników, u których występują objawy uczulenia na środki chemiczne. Podczas robót impregnacyjnych nie należy palić tytoniu, spożywać posiłków oraz dotykać ciała, zwłaszcza okolic oczu. Po zakoń­czeniu prac impregnacyjnych należy starannie umyć ręce.
• Wszystkie prace związane z montażem, de­montażem, transportem i składowaniem desko­wań należy prowadzić zgodnie z zasadami wie­dzy budowlanej.
• Pracownicy, którzy będą zatrudnieni przy montażu i demontażu deskowań, powinni przejść szkolenie uwzględniające specyfikę da­nego rodzaju deskowania.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz