To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zasady badania brzucha: Badanie brzucha odbywa się przez oglądanie, opukiwanie i osłuchiwanie. Oglądając powłoki brzuszne oceniamy: wielkość, kształt, symetrię. W warunkach chorobowych może dochodzić do powiększenia objętości brzucha lub jej pomniejszenia. Powiększenie fizjologiczne: przy przyjmowaniu pokarmu (ale w normie) ciąża u bydła po najedzeniu (uwypuklenie lewostronne). Powiększenie objętości brzucha patologicznie: nagromadzenie płynów w jamie otrzewnowej przy wodnicy ogólnej, której objawem jest wodobrzusze (płyn przesiękowy w jamie otrzewnowej). Płyn w jamie otrzewnowej może być pochodzenia wysiękowego przy wysiękowym zapaleniu otrzewnej. U małych zw. następstwie urazów pokomunikacyjnych - pęknięcie pęcherza - mocz w jamie brzusznej. przy nagromadzeniu płynu w jamie brzusznej - przyjmuje ona gruszkowaty kształt = żabi brzuszek. Obwisły i powiększony w dolno-bocznych częściach brzucha z zapadaniem słabizn i niekiedy towarzyszy temu lordosis. nagromadzenie gazów w żołądku, przedżołądkach lub jelitach - wzdęcie (meteorismus) nadaje beczkowaty kształt jamie brzusznej - równomierne wysklepienie ścian brzucha u zw. z żołądkiem jednokomorowym (obustronnie); u bydła żwacz - wypuklenie lewostronne. asymetria powłok brzusznych - określamy ją od tyłu z lewa i prawa - skos przeładowanie żwacza - jeden ze stanów niestrawności u bydła). Zmniejszenie objętości brzucha (brzuch podkasany) stany wygłodzenia - trzewia nie są wypełnione. Następstwo długotrwałego braku apetytu, biegunki, charłactwa - skrajnego wyczerpania skurcz mięśni powłokowych brzucha. Skurcz mięśni skośnych i prostego brzucha - wzrost ciśnienia w jamie brzusznej - włączenie tłoczni brzusznej. Skurcz przy zapaleniu otrzewnej, tężcu, w niektórych przypadkach ma char. obronny (ostry brzuch) - w omacywaniu jest twardy, niemacalny (tak jak macać oponę) - gdy w jamie brzusznej są bolesne miejsca to jest to odruch obronny organizmu, często jest to sygnał niedrożności jelit (zapętlenia); ciała obce w jelicie cienkim blokujące światło jelita; zapalenie wyrostka robaczkowego. Omacywanie brzucha: Zastosowanie określonej techniki zależy od gat. zw. U małych zw. badamy oburącz lub jedną ręką w zależności od wielkości osobnika. U ras dużych i średnich uciskamy od zewnątrz powłoki zaczynając od górnej części brzucha przesuwając się do jamy miednicznej. Gdy brzuch jest macalny wyczuwalne są trzewia, można ustalić punkt bolesności.: u psa można wymacać: - wpochwiony odcinek jelita - przy pionizacji zw. gdyż narządy opadają ku jamie miednicznej - u zw. zdrowego można ustalić macalnie trzewia (niewiadomo które są które); można wymacać twory które mają konsystencję jędrną np. nerki (między palcami a kciukiem przesuwamy trzewia)
(…)
… symphilis pelvis, którą to trudno rozpoznać klinicznie. Krowa taka nie może się podnieść. Przy jego dotykaniu gdy pomocnicy próbują manipulować - nudności.
Fizjologicznie w jamie miednicznej:
pochwa pęcherz moczowy u samic (nie źrebne i nie cielne)
macica
jajniki
Po wprowadzeniu ręki do ampule recti - przy wprowadzaniu ręki dalej, niekiedy opór, bo napotykamy na pęcherz wypełniony moczem, który utrudnia wprowadzenie ręki w głąb - trzeba go opróżnić (imitując parcie na mocz - ucisk na receptory przez ciśnienie) - gdy duże zw., można ucisnąć od zewn. nad pęcherzem, rozszerzamy palce i delikatnie uciskamy - pęcherz naciska na spojenie łonowe i dochodzi do wzrostu ciśnienia w pęcherzu - zw. przyjmuje char. postawę do oddawania moczu.
Na terenie jamy miednicznej wyczuwalne są też narządy rodne.
U bydła zdrowego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)