To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZASADOWOŚĆ WODY
Jest to zdolność do zobojętniania kwasów mineralnych w określonych warunkach. Właściwość tę nadają wodzie obecne w niej wodorowęglany, węglany oraz występujące rzadziej wodorotlenki, krzemiany, borany i fosforany.
zasadowość “p” - miareczkowanie 100 cm3 wody 0,1 N HCl wobec fenoloftaleiny (zmiana barwy w zakresie pH 8,2 - 10)
zasadowość “m” - miareczkowanie 100 cm3 wody 0,1 N HCl wobec oranżu metylowego (zmiana barwy w zakresie pH 3,1 - 4,4)
Zasadowość ogólna - zm to suma wszystkich związków chemicznych w wodzie, które reagują zasadowo wobec oranżu metylowego (pH 4,5); zasadowość wobec fenoloftaleiny oznacza sumę wszystkich związków które reagują zasadowo powyżej pH 8,3; zasadowość węglanową; zasadowość wodorowęglanową i zasadowość wodorotlenową.
Krzywa miareczkowania:
I) OH- + H+ =H2O f (cz --b); or (ż -- ceb.)
II) CO32- + H+ = HCO3- f ( cz-- bl-r); or (ż--ż)
III) CO32- + 2H+ = H2O + CO2 f ( cz--b); or (ż--ceb.) IV) HCO3- + H+ = H2O + CO2 f (b--b); or (ż--ceb.)
Zależnie od wzajemnych wielkości “p” i “m” rozważa się 5 wariantów
składu wody:
p =0 i m 0
Po dodaniu fenoloftaleiny woda nie zabarwia się, a więc nie ma wolnych zasad ani węglanów, wobec oranżu metylowego wykazuje zasadowość “m”(wymaga na 100 cm3 próbki dodania “m” cm3 0,1 N HCl. W wodzie
są tylko wodorowęglany (r. IV).
p = m
Po dodaniu fenoloftaleiny próbka zabarwia się na czerwono. Po zmiareczkowaniu do odbarwienia i dodaniu oranżu metylowego do drugiej takiej samej próbki okaże się, że ilości 0,1 N HCl wobec każdego ze wskaźników są sobie równe znaczy to, że zasadowość pochodzi wyłącznie od wolnych zasad (I) - brak w niej węglanów i
wodorowęglanów.
p
(…)
… - 2p
Obok wodorowęglanów i węglanów wapnia oraz magnezu w niektórych wodach znajdują się węglany i wodorowęglany sodu i potasu. W takich przypadkach woda cechuje się większą zasadowością od twardości ogólnej. Różnica pomiędzy zasadowością a twardością ogólną jest określana jako zasadowość alkaliczna. Jest ona odpowiedzialna za tzw. pienienie wody w kotle lub straty garbników w garbarstwie. Z punktu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)