Oznaczanie zasadowości wody

Nasza ocena:

3
Pobrań: 546
Wyświetleń: 3276
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oznaczanie zasadowości wody - strona 1 Oznaczanie zasadowości wody - strona 2 Oznaczanie zasadowości wody - strona 3

Fragment notatki:

Zasadowość wód naturalnych i ścieków

Zasadowość wód naturalnych i ścieków oznacza ich zdolność do przyjmowania protonów, a tym samym do zobojętniania mocnych kwasów mineralnych wobec umownych wskaźników. W wodach naturalnych zasadowość spowodowana jest głównie przez: - wodorowęglany

- węglany

- wodorotlenki

Rodzaje zasadowości: Zasadowość mineralna - ilościowy wskaźnik zawartości jonów wodorotlenkowych i węglanowych. Oznacza ją się poprzez miareczkowanie próbki mocnym kwasem do pH = 8,3 wobec fenoloftaleiny lub potencjometrycznie.

Zasadowość ogólna - ilościowy wskaźnik zawartości jonów węglanowych, wodorowęglanowych, wodorotlenkowych i innych anionów pochodzących z dysocjacji soli słabych kwasów i mocnych zasad. Oznacza się ją przez miareczkowanie próbki mocnym kwasem do pH = 4,5 wobec oranżu metylowego lub potencjometrycznie.

Zasada oznaczania zasadowości wody: Zasadowość wody oznacza się przez miareczkowanie próbki mianowanym roztworem HCL - kwas chlorowodorowy (kwas solny) wobec fenoloftaleiny do zaniku barwy (zasadowość mineralna), następnie wobec oranżu metylowego do pierwszej zmiany barwy (zasadowość ogólna).

Zasadowość mineralną oblicza się ze wzoru:

E=EHE1xFHSlxM100DIrFrr

Zasadowość ogólną ΣΩg oblicza się ze wzoru:

Egq=EffiΠxFHSlxM100DIrFrr gdzie:

CHC1 - stężenie roztworu kwasu chlorowodorowego użytego do miareczkowania, mo1/dm3 VHC1-objeto s´c´ roztworu kwasu chlorowodorowego uz˙ytego do miareczkowania, ml

VPr-objetość badanej próbki użytej do oznaczenia, ml

Odczynniki wykorzystane w oznaczeniu oranż metylowy, roztwór 0,1 %, fenoloftaleina, roztwór alkoholowy 0,1 %, kwas chlorowodorowy, kwas solny, roztwór 0,05 mol/dm 3 Kolejność wykonanych czynności I Zasadowość mineralna Do kolby stożkowej o pojemności 250 ml odmierzono 50 ml badanej próbki wody. Dodano do kolby z badaną próbką 2 krople fenoloftaleiny. Próbkę łagodnie wymieszano w celu jej ujednorodnienia. Po dodaniu wskaźnika próbka nie zabarwiła się na różowo, co oznacza, że zasadowość mineralna jest równa zero.

... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz