Zasadowość wód naturalnych i ścieków
Zasadowość wód naturalnych i ścieków oznacza ich zdolność do przyjmowania protonów, a tym samym do zobojętniania mocnych kwasów mineralnych wobec umownych wskaźników. W wodach naturalnych zasadowość spowodowana jest głównie przez: - wodorowęglany
- węglany
- wodorotlenki
Rodzaje zasadowości: Zasadowość mineralna - ilościowy wskaźnik zawartości jonów wodorotlenkowych i węglanowych. Oznacza ją się poprzez miareczkowanie próbki mocnym kwasem do pH = 8,3 wobec fenoloftaleiny lub potencjometrycznie.
Zasadowość ogólna - ilościowy wskaźnik zawartości jonów węglanowych, wodorowęglanowych, wodorotlenkowych i innych anionów pochodzących z dysocjacji soli słabych kwasów i mocnych zasad. Oznacza się ją przez miareczkowanie próbki mocnym kwasem do pH = 4,5 wobec oranżu metylowego lub potencjometrycznie.
Zasada oznaczania zasadowości wody: Zasadowość wody oznacza się przez miareczkowanie próbki mianowanym roztworem HCL - kwas chlorowodorowy (kwas solny) wobec fenoloftaleiny do zaniku barwy (zasadowość mineralna), następnie wobec oranżu metylowego do pierwszej zmiany barwy (zasadowość ogólna).
Zasadowość mineralną oblicza się ze wzoru:
Zasadowość ogólną oblicza się ze wzoru:
gdzie:
kwasu chlorowodorowego użytego do miareczkowania, objeto roztworu kwasu chlorowodorowego do miareczkowania, ml
objetość badanej próbki użytej do oznaczenia, ml
Odczynniki wykorzystane w oznaczeniu oranż metylowy, roztwór 0,1 %, fenoloftaleina, roztwór alkoholowy 0,1 %, kwas chlorowodorowy, kwas solny, roztwór 0,05 mol/dm 3 Kolejność wykonanych czynności I Zasadowość mineralna Do kolby stożkowej o pojemności 250 ml odmierzono 50 ml badanej próbki wody. Dodano do kolby z badaną próbką 2 krople fenoloftaleiny. Próbkę łagodnie wymieszano w celu jej ujednorodnienia. Po dodaniu wskaźnika próbka nie zabarwiła się na różowo, co oznacza, że zasadowość mineralna jest równa zero.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)