Oznaczanie kwasowosci wody

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 2527
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oznaczanie kwasowosci wody - strona 1 Oznaczanie kwasowosci wody - strona 2 Oznaczanie kwasowosci wody - strona 3

Fragment notatki:


„ Oznaczanie kwasowości wody ” SPRAWOZDANIE Wstęp Kwasowość wód naturalnych i ścieków oznacza ich zdolność do uwalniania protonów, a w konsekwencji do zobojętniania dodawanych do nich mocnych zasad wobec umownych wskaźników.
Charakter kwasowy nadają wodzie czynniki takie jak: rozpuszczony w wodzie słabe kwasy organiczne - kwasy humusowe
sole ulegające w wodzie hydrolizie z odczynem kwaśnym, np. sole żelaza lub glinu
substancje dodawane w procesie uzdatniania wody - koagulanty
zanieczyszczenia ściekowe i przemysłowe z obecnymi kwasami mineralnymi
Wyróżnia się dwa rodzaje kwasowości: mineralną , która wskazuje zawartość mocnych kwasów. Oznaczana jest przez miareczkowanie próbki mocną zasadą do pH = 4,5 w obecności oranżu metylowego lub potencjometrycznie. Pochodzi ona od mocnych kwasów mineralnych, obecnych w zanieczyszczonych wodach lub ściekach. Oblicza się ją ze wzoru:
gdzie:
- kwasowość mineralna
- stężenie roztworu wodorotlenku sodowego do miareczkowania [mol/ ] - objętość roztworu wodorotlenku sodowego do miareczkowania próbki [ml]
- objętość badanej próbki użytej do oznaczenia [ml]
ogólną , która wskazuje zawartość mocnych kwasów i soli mocnych kwasów i słabych zasad. Oznaczana jest przez miareczkowanie próbki mocną zasadą do pH = 8,3 w obecności fenoloftaleiny lub potencjometrycznie. Kwasowość tę nadają wodzie obecne w niej słabe i mocne kwasy mineralne, kwasy organiczne, produkty hydrolizy soli mocnych kwasów i słabych zasad. Oblicza się ja ze wzoru:
gdzie:
- kwasowość ogólna
- stężenie roztworu wodorotlenku sodowego do miareczkowania [mol/ ] - objętość roztworu wodorotlenku sodowego do miareczkowania próbki [ml]
- objętość badanej próbki użytej do oznaczenia [ml]
Odczynniki wykorzystane w oznaczeniu Oranż metylowy, roztwór 0,1 %, Fenoloftaleina, roztwór 0,1 %, Tiosiarczan sodowy, roztwór 2,5 %, Winian sodowo-potasowy, tzw. sól Seignette'a, roztwór 30 %, Wodorotlenek sodowy NaOH, roztwór 0,05 mol/ .
Kolejność wykonanych czynności I oznaczenie kwasowości mineralnej Kwm Do kolby stożkowej o pojemności 250 ml odmierzono 50 ml badanej próbki wody nr 2 i kolejno dodano:
1 kroplę tiosiarczanu sodowego 2 krople winianu sodowo-potasowego 2 krople oranżu metylowego
Następnie uzupełniono biuretę roztworem wodorotlenku sodu do zera. Nie rozpoczęto miareczkowania, ponieważ próbka wody nr 2 ujednolicona uzyskała już barwę słomkowo-żółtą po uprzednim jej wymieszaniu (widocznie występował w niej już NaOH). Kwasowość mineralna próbki wody nr 2 wynosi zero.


(…)

… spowodowaną np. ulatnianiem się dwutlenku węgla (CO2). Pomiar ten jest bardzo ważny do określenia korodujących własności wody spowodowanych obecnością jonów silnych kwasów nieorganicznych i organicznych oraz dwutlenku węgla tworzącego w roztworach wodnych kwas węglowy. Kwasowość wody do picia ma znaczenie bezpośrednie w przypadkach kwasowości wywołanej przez kwasy mineralne lub produkty hydrolizy soli…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz