To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZASADA RÓWNOŚCI WOBEC PRAWA (RÓWNOŚĆ MATERIALNA) A ZASADA RÓWNOŚCI FORMALNEJ W związku z zasadą równości wobec prawa należy zwrócić uwagę na 2 zagadnienia: na odróżnianie wolności materialnej i równości formalnej, oraz na fakt
że równość wobec prawa nie ma charakteru absolutnego.
RÓWNOŚĆ FORMALNA - czyli równość praw rozpatruje się w aspekcie liczbowym i odnosi się do zakresu uprawnień danego podmiotu, np. pracownik ma określoną liczbę praw wynikającą z konstytucji, jednak już pracownik - kobieta, pracownik - przed emeryturą, pracownik - zatrudniony w szczególnie uciążliwych warunkach - mają większą ilość praw. Istnieje więc różnica formalna w ilości uprawnień.
RÓWNOŚĆ MATERIALNA - równość wobec prawa, zapisana została w art. 32 K. Oznacza ona nakaz jednakowego traktowania przez organy władzy publicznej w procesie stosowania prawa. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny, oznacza to że zakazana jest jakakolwiek dyskryminacja lub uprzywilejowanie podmiotu prawa ze względu na pewną prawnie doniosła cechę. Zasada ta nie ma charakteru absolutnego, gdyż ocena stany prawnego powinna uwzględniać odniesienie do innych zasad i wartości konstytucyjnych, np. do zasady sprawiedliwości społecznej. Ma ona charakter uniwersalny bowiem odnosi się do wszelkich dziedzin funkcjonowania społeczeństwa.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)