Zarządzanie zasobami ludzkimi (kadrami)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1603
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarządzanie zasobami ludzkimi (kadrami) - strona 1 Zarządzanie zasobami ludzkimi (kadrami) - strona 2 Zarządzanie zasobami ludzkimi (kadrami) - strona 3

Fragment notatki:

Projektowanie struktur organizacyjnych. Struktura organizacyjna, funkcje struktury organizacyjnej. Rodzaje struktur organizacyjnych. Struktura liniowa, smukła i płaska, wady i zalety. Struktura funkcjonalna, wady, zalety i zastosowanie. Struktura sztabowo-liniowa. Komórka informacyjna. Wybór struktury organizacyjnej. Idealna struktura organizacyjna. Zasady organizacji pracy. Zarządzanie i kierowanie. Funkcje kierownika w przedsiębiorstwie: planowanie, organizowanie, motywowanie, kontrolowanie. Planowanie i organizowanie czasu pracy. atmosferycznych do 6 m-cy. Dodatek za pracę w dni świąteczne. Dodatek za pracę w porze nocnej. Elastyczna forma organizacji czasu pracy. Tradycyjny model organizacji pracy. Zasady kształtowania wynagrodzeń. Tendencje na rynku pracy. Elementy wynagrodzenia. Systemy płac. Mutacje tych systemów. Projektowanie systemu wynagrodzeń. Cele systemu wynagrodzeń. Etapy projektowania systemu wynagrodzeń. Oddziaływanie systemu wynagradzania. Ocena i kontrola efektywności i wydajności pracy. Lista kryteriów oceny pracownika. Pracownik roszczeniowy, pracownik bierny, pracownik zaangażowany, pracownik bezinteresownie zaangażowany. Wydajność i efektywność pracy. Czynniki warunkujące wydajność pracy. Fazy postępowania w procesie kontrolnym. Formy kontroli dotyczące charakteru czynności kontrolnych. Różnice między kontrolą funkcjonalną i instytucjonalną. Kierowanie i przewodzenie. Profile psychologiczne typów osobowości kierownika. Funkcje i znaczenie konfliktów w przedsiębiorstwie. Porównanie amerykańskiego i japońskiego stylu zarządzania.

ZARZĄDZANIE KADRAMI
PROJEKTOWANIE STRUKTUR ORGANIZACYJNYCH
STRUKTURA ORGANIZACYJNA - jest to ogół ustalonych zależności funkcjonalnych, hierarchicznych i informacyjnych występujących pomiędzy stanowiskami i komórkami organizacyjnymi. Struktura organizacyjna stanowi wyłącznie szkielet organizacji pozwalając uporządkować poszczególne elementy działalności przedsiębiorstwa.
FUNKCJE STRUKTURY ORGANIZACYJNEJ:
zależność hierarchiczna - dzięki takiej strukturze wiemy kto jest ważniejszy, kto komu rozkazuje, kto za co odpowiada,
zależność funkcjonalna - połączenie pewnych funkcji i związków pomiędzy komórkami, np. współdziałanie, wzajemna pomoc, uzgadnianie,
przekazywanie informacji - od przełożonych do podwładnych i odwrotnie, między samymi przełożonymi i samymi podwładnymi. Przedsiębiorstwo może zmieniać swoją strukturę organizacyjną. Nie musi tak być jak zostało zaprojektowane. Struktura ma wynikać z potrzeb firmy.
Potrzeby tworzenia struktury organizacyjnej potrzebują przedsiębiorstwa duże. Czym większa organizacja tym trudniej się nią zarządza, więc dlatego potrzebuje struktury organizacyjnej. RODZAJE STRUKTUR ORGANIZACYJNYCH:
LINIOWA:
Wyróżniamy dwa typy struktury w strukturze liniowej:
smukłe - jeżeli rozciąga się w pionie i zastępców kierowników i brygadzistów jest wiele to mówimy o strukturze smukłej,
płaska - jeżeli podlega dyrektorowi więcej kierowników i jeżeli rozciąga się w poziomie to mówimy o strukturze płaskiej.
ZALETA: każda komórka ma jednego zwierzchnika i tylko przed nim odpowiada za wykonywanie zadań.
WADA: osoba kierująca daną komórką musi bardzo dobrze znać się na pracy danej komórki.
Dyrektor nie ma aparatu pomocniczego, każdy sam odpowiada za pracę swojego działu.
FUNKCJONALNA:
WADA: jeden pracownik może otrzymywać polecenia od kilku przełożonych i przed nimi odpowiada za wykonanie zadań.
ZALETA: możliwość skorzystania z porady innych osób w procesie podejmowania decyzji.

(…)

… świątecznym jest dzień wolny od pracy. Pracodawca może jeśli chce wypłacać premię za prace w dni świąteczne (niedzielę i święta). Za pracę w dzień świąteczny dostaje 100% więcej swojego wynagrodzenia. Aby dosytac dodatek za dzień świąteczny to wystarczy przepracować1h w ten dzień.
Dodatek za pracę w porze nocnej:
Pracownik powinien otrzymać dodatkowo 20% stawki godzinowej. Pora nocna obejmuje 8 godz…
… wymiarze, system Kopovaza (pracownik dostaje do wykonania w miesiącach lub dniach określone zadania, a wynagrodzenie traktuje się jakby pracował zgodnie z nominałem, czas pracy określony wymiarem zadań (typowa umowa o dzieło).
Tradycyjny model organizacji pracy, zakłada że technologia i organizacja pracy wymagają jednolitego uregulowania czasu pracy i opiera się na następujących zasadach:
jednolitości…
… każdy sposób, w jaki ludzka energia fizyczna lub umysłowa może być sensownie wydatkowana.
Korzyści z pracy - samorealizacja, wynagrodzenie, rozwój intelektualny, utrzymywanie więzi towarzyskich, podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie doświadczenia, potrzeba wykonywania pracy, pomoc innym ludziom.
Negatywne skutki pracy - zmęczenie, stres, nerwica, brak wolnego czasu, choroby zawodowe, brak satysfakcji.
Tendencje na rynku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz