To tylko jedna z 12 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica
Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki
Ekonomia i Zarządzanie
Temat referatu: Biznesplan jako narzędzie zarządzania firmy Data: 14.06.2011r. Wykonawca: Ewelina Stachowicz Grupa: 3 Plan referatu: Wprowadzenie Planowanie w przedsiębiorstwie Definicja biznes planu Funkcje biznesplanu Schemat planu biznesowego Rodzaje biznes planów Podstawowe różnice w biznes planie dla małej i dużej firmy Podsumowanie WPROWADZENIE Planowanie, jako jedna z najbardziej istotnych funkcji zarządzania, powinna stać się narzędziem aktywnego sterowania procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie. Założenie i rozwój przedsiębiorstwa wymaga planowania, zwłaszcza gdy w grę wchodzi poważne przedsięwzięcie o podwyższonym stopniu ryzyka. Aby zwiększyć szanse wygranej należy starannie przygotować plan działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwa opracowują biznes plan, w którym określają cele jakie chcą osiągnąć, strategię swego działania oraz ramy czasowe, w jakich cele te powinny być osiągnięte. W warunkach gospodarki rynkowej biznes plan jest kluczowym narzędziem w zarządzaniu firmą oraz argumentem trafiającym do przekonania przyszłym kredytodawcą. W krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych ludzie posiadający nowe pomysły na działalność gospodarczą, lecz nie dysponujący wystarczającym kapitałem niezbędnym do ich realizacji, na własną rękę poszukują sponsorów, udziałowców lub kredytów bankowych, a ich jedynym atutem staje się biznes plan. Warunkiem jego akceptacji jest wiarygodność i merytoryczność przedstawionego pomysłu. Składa się na to: rzeczywistość idei pomysłu, konkurencyjność w stosunku do istniejących rozwiązań, sposób realizacji, suma potrzebnego kapitału, okres wdrożenia oraz horyzont czasowy spodziewanych zysków. W ten sposób idea działalności gospodarczej wyrażona w biznes planie staje się dla wielu przedsiębiorczych ludzi nie posiadających kapitału podstawą do założenia własnej firmy. Tak rozpoczynało swoją karierę wielu dzisiejszych właścicieli dużych przedsiębiorstw przynoszących milionowe zyski. Podobny sposób realizowania "marzeń" o własnej działalności gospodarczej, firmie zaczyna pojawiać się również w Polsce, gdzie wiele banków, fundacji czy osób prywatnych jest w stanie udzielić przyszłemu przedsiębiorcy odpowiednich gwarancji finansowych - pod warunkiem jednak maksymalnego ograniczenia własnego ryzyka. A o tym, że ryzyko jest niewielkie, najłatwiej może ich przekonać dobrze opracowany i przygotowany biznes plan.
(…)
…) planu działalności operacyjnej, w tym szczegółowości opisów procesów i technologii wynikających ze stopnia skomplikowania procesów wytwórczych lub usługowych,
c)części finansowej, w tym:
standardów przedstawiania planów finansowych (plan finansowy dla dużej firmy oparty jest na wzorach sprawozdań finansowych wynikających z ustawy o rachunkowości),
zakresu analizy finansowo-ekonomicznej (plan dla dużego…
… nowych strategii działania.
7. PODSTAWOWE RÓŻNICE W BIZNESPLANIE DLA MAŁEJ I DUŻEJ FIRMY
W strukturze biznesplanu dla małej i dużej firmy istnieją pewne różnice. Dla potrzeb prawidłowego opracowania biznesplanu można przyjąć następujące założenia:
a) plan finansowy opracowany jest według standardów:
dla dużego przedsiębiorstwa, jeśli firmę obowiązuje ustawa o rachunkowości, a więc zasady tzw. Pełnej…
… pracowników z udziałem ekspertów z zewnątrz, czy z podzleceniami na niektóre analizy (np.: analiza konkurencji). Wiele biznes planów opracowywanych dla polskich przedsiębiorstw ma istotne niedociągnięcia. Bardzo często analiza, na podstawie której określono strategię rozwoju, jest niepełna : nie zawiera dostatecznego rozeznania istniejącej konkurencji oraz potencjalnej, nie zawiera dostatecznego rozeznania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)