Zapisana w formacie WordPad. Opracowanie zagadnienia zarządzanie procesami z książki Peter F. Drucker, "Zarządzanie w XXI wieku". Problemy poruszone to wprowadzenie nowego produktu na rynek, badania marketingowe, pracownicy fizyczni, zużyte aktywa.
Peter F. Drucker, „Zarządzanie w XXI wieku”
Autor podejmuje problem istnienia pierwotnego, jak później stwierdził błędnego założenia, że musi istnieć jakiś jedyny uniwersalny model organizacji. Już we wczesnych latach rozwoju teorii organizacji dostrzegano konieczność istnienia struktury organizacji. Jedynym wyjątkiem był Frederick WInslow Taylor, który powoływał się na przykład Henry'ego Forda, który do końca sprawował nadzór nad firmą produkcyjną pozbawioną struktury. Struktura funkcjonalna, której zwolennikami byli Fayol i Carnegie, również nie jest możliwa do zastosowania w każdej organizacji. Każda struktura organizacyjna ma inne możliwości i ograniczenia. Powinna być dostosowana do specyfiki danej organizacji. Niejednokrotnie, w przypadku wprowadzania nowego produktu na rynek pojawiają się problemy, często błahe, jednakże z poważnymi konsekwencjami. Może się na przykład okazać, że zastosowanie nowego produktu będzie się różniło od zaplanowanego przez twórców albo, że największe rynki zbytu nie znajdują się tam, gdzie przewidział to producent. Żadne badania marketingowe ani symulacje komputerowe nie zastąpią prawdziwego testu. Wszelkie nowości muszą być poddane testowi, czyli należy przeprowadzić badanie pilotażowe. Aby badanie pilotażowe było przeprowadzone właściwie, należy wybrać pracownika, który popiera nowości. Ważne, by osoba ta cieszyła się w organizacji uznaniem. Ponadto takie badanie jest efektywniejsze, gdy jest przeprowadzone we współpracy z klientem (zainteresowanym rynkowymi nowościami), który będzie produkt testował. Jeśli w trakcie testu zostaną wykryte wcześniej nieprzewidziane problemy oraz odkryte zostaną wcześniej niedostrzegalne szanse, to ryzyko jest niewielkie.
Wyzwaniem w dziedzinie informacji był rozwój informatyki (zapoczątkowany przez powstanie komputera). Początkowo przewidywano, że znajdzie on zastosowanie głównie w wojsku i naukach ścisłych. Ostatecznie, rozwój informatyki zrewolucjonizował sferę działalności w biznesie. Na początku, nowa technologia nie zapewniała kadrze zarządzającej informacji, których potrzebowali. Wpłynęło to na pojawienie się zjawiska rewolucji informacyjnej. Potrzebne było na nowo określenie pojęcia informacji.
Autor podejmuje temat różnic pomiędzy pracownikami fizycznymi i umysłowymi. Obecnie coraz większą rolę odgrywają pracownicy umysłowi gdyż stają się największą grupą siły roboczej w krajach rozwiniętych. Wiąże się to z potrzebą określenia czym jest wydajność pracownika umysłowego i jak pracować nad jej polepszeniem. Badania nad pracą fizyczną rozpoczęły się ponad sto lat temu, a duży udział w tych badaniach miał Frederick Winslow Taylor, który opisywał pracę fizyczną na swoim przykładzie. Wydajność początkowo była początkowo uznawana jako czynnik zewnętrzny. Twierdzono, że jest związana z umiejętnościami pracownika. Tylor sformułował kilka zasad, które pozwalają na wzrost wydajności pracowników fizycznych. Zwrócił on uwagę na potrzebę eliminacji zbędnych działań. Należy także zastanowić się, czy narzędzia są odpowiednio dobrane.
(…)
…. Już teraz zaczyna przybywać ludzi w wieku emerytalnym a ubywać młodych ludzi. Nawet jeśliby teraz gwałtownie wzrosła liczba urodzeń, to ci ludzie osiągną wiek produkcyjny dopiero za 20 lat.
Przez ostatnie 200 lat różne organizacje sfery biznesu w krajach rozwiniętych przyjmowały za pewnik sukcesywny wzrost liczby populacji. Od kilkuset lat, w zależności od regionu, liczba populacji stale rośnie, stąd też takie założenie, jednak w obecnych czasach i obecnej sytuacji strategie organizacji będą musiały się opierać na zupełnie odmiennym założeniu, a mianowicie, że liczba populacji, a szczególnie liczebność ludzi młodych będzie się zmniejszała. W okresie najbliższych 20-30 lat wiek emerytalny we wszystkich krajach rozwiniętych wzrośnie do 79 lat.
Autor zadaje pytanie: jaki wpływ na działalność przedsiębiorstw…
… specjalistów.
Jedynie Stany Zjednoczone, dzięki systemowi półwyższych szkół społecznych osiągnęły dużą przewagę pod względem wydajności gospodarki amerykańskiej. Podobnego systemu szkół, który kształcił by jednocześnie pracowników fizycznych i umysłowych nie ma w żadnym innym kraju. Każdy kraj rozwinięty powinien jak najszybciej podjąć próbę nadrobienia braków w stosunku do osiągnięć Stanów Zjednoczonych…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)