Zarządzanie jakościąi produktami chemicznymi (wykłady)

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 2716
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zarządzanie jakościąi produktami chemicznymi (wykłady) - strona 1 Zarządzanie jakościąi produktami chemicznymi (wykłady) - strona 2 Zarządzanie jakościąi produktami chemicznymi (wykłady) - strona 3

Fragment notatki:

Notaki mają6 stron i zapisane są w formacie doc. W treści notatki następujące pojęcia: Polskie Centrum Akredytacji, Ustawa o systemie oceny zgodności, laboratoria, akredytacja, ocena okresowa, akredytacja laboratorium badawczego, dokumentacja systemu jakości, procedury systemu zarządzania jakością, podstawy klasyfikacji produktów i odpadów, wytwarzanie i zagospodarowanie odpadów, odpady niebezpieczne, odpady komunalne, prawo ochrony środowiska, zasady ewidencji oraz sprawozdawczości, wydawanie decyzji, ewidencja w gospodarce odpadami, rodzaje i ilości odpadów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji i inne.

W Polsce jednostka upoważniona do uznania kompetencji laboratoriów badawczych oraz wzorcujących jest
Polskie Centrum Akredytacji (PCA). Akredytacja w krajowym systemie akredytacji jest dostępna zarówno dla laboratoriów krajowych jak i zagranicznych i nie jest dyskryminująca pod żadnym względem, a udział w niej jest dobrowolny. Akredytacja znosi bariery w handlu, ponieważ służy budowaniu i umacnianiu wzajemnego zaufania do badania i oceny wyrobów wprowadzanych na rynek. Porównywalność i swobodny przepływ towarów i usług to jeden z najważniejszych warunków przyspieszających proces globalizacji gospodarki. Akredytacja laboratoriów to uznawane, zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym, wiarygodne potwierdzenie kompetencji technicznych i wdrożenia systemu jakości. Aby zapewnić utrzymywanie tego uznania laboratoria SA okresowo oceniane przez jednostkę akredytujacą tak, by stale można było mieć pewność, że spełniają one wymagania akredytacyjne i zachowują deklarowany poziom jakościowy swoich usług. Podstawa prawna jest Ustawa o systemie oceny zgodności z dnia 30 sierpnia 2002 r. Podstawowym kryterium akredytacji dla laboratoriów badawczych jest Polska Norma „Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorujących”. Norma ta jest wymaganym dokumentem pozwalającym na uzyskanie przez laboratorium akredytacji. Zawiera ona wszystkie wymagania, jakie powinny spełnić laboratoria badawcze i wzorcujące, jeżeli chcą wykazać, że stosują system jakości, są kompetentne technicznie i zdolne do uzyskiwania miarodajnych wyników.
Podczas procesu akredytacji wnioskująca o akredytacje organizacja poddaje się ocenie:
- kompetencji technicznych,
- organizacji i systemu zarządzania gwarantujących bezstronność i niezależność oraz zapewniających jakość świadczonych usług w zakresie badan . Do wniosku o akredytacje laboratorium badawcze musi dołączyć:
-dokumentacje systemu jakości (księgę jakości opisującą system zarządzania jakością),
-procedury systemu zarządzania jakością w przypadku, kiedy procedury stanowią odrębne dokumenty,
- normy lub/i udokumentowane procedury badawcze.
Zasady zagospodarowania odpadów
_ Zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ich ilość
_ Jeśli odpad powstał należy zapewnić odzysk zgodny z zasadami ochrony środowiska
_ Jeśli nie udało się dokonać odzysku należy odpad unieszkodliwić zgodnie z zasadami ochrony
Podstawy klasyfikacji produktów i odpadów
Można przyjąć, że wszystkie procesy produkcyjne prowadza do powstania trzech podstawowych kategorii produktów końcowych:
_ pożądany produkt główny, na którym skupia się większość uwagi producenta,
_ niezamierzony produkt uboczny, który może przynosić przedsiębiorstwu dochód,
_ niedochodowy produkt uboczny maj

(…)

… lub 2,
_ niebezpiecznych dla środowiska z przypisanym symbolem N,
oraz środki ochrony roślin zaklasyfikowane wg przepisów o ochronie roślin jako:
_ bardzo toksyczne,
_ toksyczne, dla ludzi, pszczół lub organizmów wodnych.
Obowiązkom podlegają opakowania, na których umieszczono jeden z trzech znaków ostrzegawczych: czaszka T+, czaszka T, środowisko N
Obowiązki uczestników łańcucha logistycznego opakowań…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz