Zanieczyszczenia mikrobiologiczne powietrza

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zanieczyszczenia mikrobiologiczne powietrza - strona 1 Zanieczyszczenia mikrobiologiczne powietrza - strona 2 Zanieczyszczenia mikrobiologiczne powietrza - strona 3

Fragment notatki:

Zanieczyszczenia mikrobiologiczne powietrza
Powietrze
Powietrze jest środowiskiem nieprzyjaznym dla życia mikroorganizmów. W odróżnieniu od gleby i wody jest ono ośrodkiem okresowego przebywania mikroorganizmów, w którym nie mogą one dzielić się i rosnąć, lecz zachowują niestety swój potencjał infekcyjny.
Mikroorganizmy
Wg Encyklopedii PWN:
Mikroorganizmy (drobnoustroje) - to ogólna nazwa organizmów o mikroskopijnej wielkości; należą tu bakterie i zbliżone do nich organizmy, wirusy, pierwotniaki, liczne glony, niektóre grzyby; mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie.
Problem zanieczyszczenia mikrobiologicznego dotyczy:
Powietrza na zewnątrz budynków
Powietrza wewnątrz budynków
Badania przeprowadzone w różnych krajach
wskazują, że w wielu przypadkach koncentracja
powietrznych zanieczyszczeń w środowisku
wewnętrznym jest znacznie wyższa niż w
środowisku zewnętrznym. Ludzie spędzają coraz więcej czasu w środowisku wewnętrznym, dlatego jakość powietrza wewnętrznego jest tak ważna. Szacuje sie, że średnio 87% czasu ludzie przebywają w zamkniętych budynkach, a około 6% czasu w środkach transportu. Klimatyzacja samochodowa usuwa ponad 80% szkodliwych zanieczyszczeń mikrobiologicznych, w tym sporo grzybów i innych alergenów. Dzieje się tak pod warunkiem, że jest prawidłowo zainstalowana i konserwowana. Wtedy stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób z chorobami układu oddechowego.
Naukowcy ze Szkoły Medycznej w Hanowerze przeprowadzili testy na 3 samochodach z klimatyzacją, które miały od kilku do kilkunastu lat: Volkswagenie Passacie kombi z 1998 r. z przebiegiem 110 tys. km, Sedanie VW Polo FSI z 2003 r. z przebiegiem 10 tys. km Seacie Alhambra (vanie) z 1997 r. ze 175 tys. km na liczniku. Badanie jakości mikrobiologicznej powietrza ujawniło poprawę wynoszącą od 80,5 do 88,7%. Niemcy przedstawili swoje wyniki na Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych w Helsinkach.
Powietrze na zewnątrz budynków
Wiele przeprowadzanych badań wykazuje w powietrzu atmosferycznym, którym oddychamy obecność:
bakterii,
grzybów mikroskopowych,
drobnoustrojów chorobotwórczych, i innych mikroorganizmów.
Oprócz flory patogennej (wywołującej choroby) w powietrzu atmosferycznym występują także obficie mikroorganizmy saprofityczne. Wykryte w powietrzu grzyby należą głównie do saprobów (organizmów cudzożywnych), ale niektóre z nich mogą stanowić florę patogenną.
Powietrze wewnątrz budynków
Powietrze pomieszczeń mieszkalnych zawiera zanieczyszczenia mikrobiologiczne występujące w postaci ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz