Zanieczyszczenia gleby przez metale ciężkie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 987
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zanieczyszczenia gleby przez metale ciężkie - strona 1 Zanieczyszczenia gleby przez metale ciężkie - strona 2

Fragment notatki:


zanieczyszczenia gleby przez metale ciężkie Spośród chemicznych substancji toksycznych, wprowadzanych do środowiska przez człowieka największe niebezpieczeństwo stanowią metale ciężkie. Są one niezniszczalne i nieusuwalne. Raz wprowadzone do środowiska będą krążyć stale, zmieniając co najwyżej swoją formę - rodzaj połączenia chemicznego. Stężenie metali ciężkich w glebie wpływa na rodzaj intensywności procesów biologicznych, na wielkość plonów, przesądza czy produkt nadaje się do spożycia czy nie.
Metale ciężkie to pierwiastki o gęstości większej od 4,5 g/cm 3 . W reakcjach chemicznych wykazują tendencję do oddawania elektronów. Mają wysoką temperaturę topnienia i wrzenia. Wykazują właściwości redukujące. W stanie ciekłym i stałym charakteryzują się dobrą przewodnością cieplną i elektryczną.
Źródła zanieczyszczeń metalami ciężkimi możemy podzielić na naturalne i antropogeniczne, czyli spowodowane przez człowieka. Zanieczyszczenia naturalne związane są z obiegiem i migracją metali ciężkich w naturalnym środowisku przyrodniczym i wiążą się z takimi procesami jak: wietrzenie skał , erupcja wulkanów, pożary lasów, procesy glebotwórcze . Źródłami antropogenicznego skażenia są różne gałęzie przemysłu, energetyka, hutnictwo, kopalnictwo, komunikacja, wysypiska odpadów, nawozy. Metale ciężkie z tych źródeł ulegają rozproszeniu w środowisku i zanieczyszczają gleby, wody, powietrze i bezpośrednio lub poprzez rośliny dostają się do organizmu zwierząt i człowieka. Kopalnictwo rud i hutnictwo metali niezależnych (miedzi, cynku, ołowiu) przyczyniają się do silnego zanieczyszczenia gleb w sąsiedztwie, lecz na mniejszym obszarze w porównaniu z rozproszonym działaniem energetyki. Do znacznego zanieczyszczenia gleb i roślin metalami ciężkimi dochodzi wśród szlaków komunikacyjnych. Odnosi się to przede wszystkim do ołowiu, który występuje w spalinach samochodowych, kadmu i chromu, z którym mamy do czynienia w czasie ścierania się opon i innych części pojazdów. Do najbardziej toksycznych metali należy ołów , rtęć i kadm . Są to pierwiastki, które występując w środowisku w dawkach wyższych niż najwyższe dopuszczalne stężenie powodują najczęściej powstawanie nowotworów.
I tak: do skażenia gleb ołowiem dochodzi podczas wydobycia i przetwarzania rud . Źródłem zanieczyszczenia są również farby zawierające ołów, składowiska odpadów . Ołów został zgromadzony w glebie jako wynik dziesięcioleci spalania benzyny ołowiowej . Wzrost ilości ołowiu w glebie wpływa niekorzystnie na mikroorganizmy glebowe, hamując proces rozkładu materii organicznej. Metal ten jest łatwo pobierany z gleby przez rośliny co może powodować bezpośrednie zagrożenie w łańcuchu pokarmowym. nadmiernemu procesowi pobierania ołowiu sprzyja kwaśny odczyn gleb, słabe zdolności sorpcyjne oraz niska zawartość próchnicy w glebach. Dla człowieka ołów jest przyczyną wielu chorób, hamuje tworzenie się czerwonych ciałek krwi, niszczy nerki, uszkadza układ nerwowy. Najwyższe dopuszczalne stężenie tego metalu w glebie o pH 6-7 wynosi 300 mg/kg.


(…)

… do prawidłowego rozwoju rośliny. Maksymalne stężenie cynku dla gleb o pH 6-7 wynosi 300 mg/kg.
Źródłem zanieczyszczenia gleb niklem są głównie emisje przemysłowe, stosowanie osadów ściekowych, nieumiejętne nawożenie nawozami fosforowymi. Znaczenie niklu w procesach fizjologicznych, jak i specyfika jego działania nie są do końca poznane i ustalone. Znany jest udział w procesach wiązania azotu przez bakterie glebowe. Jeżeli znajduje się w roztworze glebowym w formach nierozpuszczalnych jest łatwo pobierany przez rośliny co stanowić może niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Dopuszczalne zawartości niklu wynoszą dla gleb lekkich 30 mg/kg a dla gleb ciężkich 100 mg/kg suchej masy.
Kadm do otoczenia dostaje się z zakładów przemysłowych z pyłami i ściekami oraz z wodami kopalnianymi rud i metali kolorowych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz