Zanieczyszczenia biologiczne gleby

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zanieczyszczenia biologiczne gleby - strona 1 Zanieczyszczenia biologiczne gleby - strona 2

Fragment notatki:

Zanieczyszczenia biologiczne gleby
Głównym źródłem skażenia gleby patogenami (szczególnie środowiska wiejskiego i obszarów nie skanalizowanych) są:
ścieki bytowe
system użyźniania gruntów uprawnych gnojowicą i obornikiem
Kontakt człowieka z glebą jest wieloraki.
àstyczność z glebą przez powłoki skórne u osób o określonych zawodach (ogrodnik, rolnik, górnik)
rozpylone cząstki gleby z przytwierdzonymi do ich powierzchni patogenami trafić mogą wraz z wydychanym powietrzem do górnych dróg oddechowych lub zanieczyszczać wodę pitną i pokarmy
wydalane wraz z kałem enterowirusy mogą dostawać się do gleby, a z niej do zbiorników wody powierzchniowej lub zakażać warzywa i w ten sposób trafiać per os do organizmu człowieka. Tę samą drogą przebywać mogą bakterie patogenne przynależne do rodzajów:
Salmonella
Shigella
Vibrio
Laseczki jadu kiełbasianego namnażają się w przewodzie pokarmowym zwierząt trawożernych. Wraz z ich kałem, dostając się do gleby, mogą zakażać uprawiane warzywa. Jeśli trafią do odpowiedniego środowiska (warunki beztlenowe, podwyższona temp., właściwe podłoże), namnażają się wytwarzając jad kiełbasiany.
W glebie, w której pogrzebano zwłoki zwierząt zakażonych laseczkami wąglika, drobnoustroje te przeżywać mogą wiele lat w przetrwalnikowej postaci. Zarodniki laseczki wąglika dostawać się mogą do gleby także z wydalinami zakażonych zwierząt. Wypłukane z gleby- mogą zakażać zwierzęta wypasane na obszarach skażonych. Człowiek z kolei zakaża się od chorych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Choroby wywoływane przez organizmy żyjące w glebie
Tężec to choroba często śmiertelna o ostrym przebiegu. Wywołuje ją toksyna wytwarzana przez zarodnikujące bakterie Clostridium tetani. Mają one zdolność
wytwarzania przetrwalników i dzięki nim zachowują żywotność przez wiele lat. Bakterie występują powszechnie w glebie oraz w odchodach ludzi i zwierząt. Do infekcji dochodzi po wniknięciu zarodników do ustroju najczęściej przez ranę kłutą, ale także przez drobne, często niezauważalne skaleczenia, Zgorzel gazowa
(łac. Clostridial myonecrosis) - zakażenie wywołane przez bakterię Clostridium perfringens, która rośnie i rozwija się bardzo szybko w środowisku ubogim w tlen. Zwykle infekcji tej towarzyszą inne bakterie. Szczególnie podatne na zakażenie są tkanki o ubogim ukrwieniu. Bakteria atakuje i niszczy komórki właściciela w obszarze infekcji, która szerzy się błyskawicznie. W procesie tym bakterie uwalniają do tkanek gaz, który jest wyczuwalny palpacyjnie i widoczny w badaniu RTG. Ponadto bakterie uwalniają toksyny (włącznie z alfatoksyną), które uszkadzają narządy takie jak serce i nerki prowadząc do śmierci.

(…)

… tym bakterie uwalniają do tkanek gaz, który jest wyczuwalny palpacyjnie i widoczny w badaniu RTG. Ponadto bakterie uwalniają toksyny (włącznie z alfatoksyną), które uszkadzają narządy takie jak serce i nerki prowadząc do śmierci.
Lamblioza
Czynnikiem sprawczym tej choroby jest Giardia lamblia (Lamblia intestinalis), należąca do wiciowców. Jest wyposażona w elementy ułatwiające pasożytowanie. Posiada…
… jaj, przenoszonych przez brudne ręce, zanieczyszczony kałem pokarm lub wodę.
WŁOSOGŁÓWCZYCA
Włosogłówka ludzka (Trichocephalus trichiurus) - jest pasożytem jelita ślepego, rzadziej grubego. Ten robak ma cienkie nitkowate ciało  długości 3-5 cm, dzięki temu może głęboko wnikać w błonę śluzową jelita, skąd trudno go usunąć. Występuje na wszystkich kontynentach, ale najchętniej w krajach o klimacie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz