Zaniechanie ukarania sprawcy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 210
Wyświetleń: 2002
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zaniechanie ukarania sprawcy - strona 1 Zaniechanie ukarania sprawcy - strona 2 Zaniechanie ukarania sprawcy - strona 3

Fragment notatki:

Zaniechanie ukarania sprawcy
Kodeks karny skarbowy przewiduje odstąpienie od ukarania sprawcy, który sam zawiadomił na piśmie lub do protokołu organ ścigania (urząd skarbowy ) o popełnionym przestępstwie , bądź wykroczeniu skarbowym , w szczególności ujawnił istotne okoliczności czynu , czy osoby z nim współpracujące (tzw. czynny żal - art.16 k.k.s. ). Oprócz zawiadomienia osoba taka jest zobligowana do uiszczenia uszczuplonego podatku oraz złożyć przedmioty podlegające obowiązkowemu przepadkowi, gdy czyn nie polegał na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie . Bezskuteczne jest zawiadomienie , jeżeli organ ścigania ma już wiadomość o popełnionym przestępstwie lub wykroczeniu skarbowym . Nowością jest to , że nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe ten , kto złożył w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie ( art.16 a k.k.s.) . *_7. Instytucje zezwalające na zaniechanie ukarania sprawcy - przesłanki stosowania._*
*_a) Czynny żal:_** C*zynnym żalem określa się dążenie sprawcy czynu zabronionego do naprawienia wyrządzonej szkody lub zapobieżenia skutkom swojego zachowania, którego następstwem może być złagodzenie konsekwencji związanych z popełnieniem czynu karalnego.
*_PRZESŁANKI:_*
· Zawiadomienie (pisemnie lub ustnie - do protokołu) przez sprawcę organu powołanego do ścigania o popełnionym przestępstwie skarbowym lub wykroczeniu skarbowym i ujawnienie istotnych okoliczności tego czynu, w szczególności osób współdziałających w jego popełnieniu;
· Uiszczenie w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego w całości wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej popełnionym czynem zabronionym, a jeśli czyn nie polega na uszczupleniu - złożenie przedmiotów objętych obligatoryjnym przepadkiem przedmiotów, a w razie niemożności ich złożenia - uiszczenie ich równowartości (nie dotyczy „przedmiotów zakazanych”)
*_b) Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności:_* Istota dobrowolnego poddania się odpowiedzialności polega na tym, ze sam sprawca występuje do finansowego organu postępowania przygotowawczego z wnioskiem o określone skazanie i ustala z tym organem wysokość kary grzywny i rodzaj środków karnych podlegających przepadkowi.
*_PRZESŁANKI:_*
· Wina sprawcy i okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości


(…)

… musi się zgodzić na przepadek, nawet, gdy nie może złożyć przedmiotów)
· Uiszczono co najmniej zryczałtowaną równowartość kosztów postępowania (wykroczenie skarbowe - 1/12 min. wynagrodzenia; przestępstwo skarbowe - 1/10 min. wynagrodzenia)
*_c) Odstąpienie od wymierzenia kary i od orzeczenia środka karnego: _*Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, co nie stoi na przeszkodzie w orzeczeniu środka karnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz