To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Założenia rachunku dochodu narodowego według SNA i MPS. I aksjomat MPS - na dochód narodowy w danym roku składają się nowo wytworzone, a nie zużyte w produkcji dobra materialne i tylko one. II aksjomat MPS - wartość nowo wytworzona jest rezultatem pracy ludności produkcyjnej i tylko jej rezultatem. III aksjomat MPS - nakłady materialne ponoszone przez gałąź produkcyjną dzielą się na dwie i tylko dwie części : nakłady bieżące i inwestycje. Zasadą MPS jest to, że każdy nakład przynosi wzrost produkcji globalnej. Istnieje niebezpieczeństwo liczenia wielokrotnego tego samego materiału. Aby tego uniknąć od produkcji globalnej na szczeblu działu odejmuje się obroty wewnętrzne działu i przedmioty pracy z zewnątrz. Daje nam to produkcję czystą. Miarą dochodu wg MPS jest suma produkcji finalnych (czystych) liczona w skali gospodarki narodowej. Q = Cm + Ca + V + M gdzie: Q - produkcja globalna; Cm - koszt materialny; V+M - produkcja czysta. Według SNA : Jeśli ktoś pracuje zarobkowo czyli sprzedaje swoją pracę, bądź jej rezultaty, tzn. że jego praca bądź jej rezultaty są komuś potrzebne. Jeżeli zaś są potrzebne to pomnażają poziom narodowego dobrobytu. Zatem każda płatna praca winna być traktowana jako zwiększająca dochód narodowy. Wliczamy także zysk niepodzielony i inwestycje, dochody z tytułu własności, dochody z tytułu posiadanego mieszkania (domu). Wg metody SNA dochód narodowy określają (w cenach rynkowych): - suma wydatków na dobra finalne; - suma dochodów czynników wytwórczych; - suma wartości dodanej. Podział dochodu wg SNA: Podział dochodów wg SNA opiera się na analizie strony popytowej i podażowej. Pracując i otrzymując dochody kreujemy aspirację popytu to gdzie będziemy chcieli ulokować nasze środki. Posiadamy pieniądze i chcemy je zainwestować. Transakcja kupna - sprzedaży jest to oddziaływanie popytu na podaż. Dwadzieścia równań wyrażają po przez L i P. stronę tożsamości popytu i podaży. Lewa strona jest to zgłaszanie chęci popytu, zamiarów dokonania podziału. Podział ten jest wyidealizowany potrzebny dla procedury tłumaczeniowej. Nasze równania będą się zmieniać, wraz ze zmianą strony popytowej i podażowej, po uwzgl. Rządu, ponieważ rząd dokonuje transferów, należy włączyć do analizy banki, zwracanie kosztów bankowych, kredyty. Następnie włączamy do tego podziału już skoncentrowany obrót międzynarodowy. Zapis popytu 1. Y = C+I Dochód równa się konsumpcji i inwestycją, (akumulacja szeroko pojęta). 2. Y = YD = C+S Dochód narodowy równa się dochodowi do dyspozycji, a to się równa konsumpcji i oszczędnością. 3. C+I = Y= C+S Konsumpcje i inwestycje równają się dochodowi narodowemu, a to jest równe konsumpcją plus oszczędnością 4. I = S Inwestycje równają się oszczędnością, gdy są różne powstaje deficyt, za który musi zapłacić budżet, albo pokryją deficyt pożyczki zaczerpnięte na rynku krajowym lub zagranicznym.
(…)
… socjalne, · ZUS otrzymuje dopłaty, · zasiłki dla bezrobotnych, Jest to uczestnictwo państwa w podziale dochodu narodowego. 7. YD = Y-TA+TR Dochód do dyspozycji równa się dochodowi narodowemu wytworzonemu pomniejszonemu przez podatki i powiększonemu przez transfery. Wielkość transferu zależy od wielkości opodatkowania. Czyli im większe podatki duszące średniaków, tym więcej pieniędzy dla najuboższych. 8. C…
… wobec banku pomniejszone przez kredyty bankowe. Nx zostało zapisane jako podmiot zbiorowy, czyli zagranica. Po rozbiciu na Ex. i Imp. Należy odpowiednio umieścić z lewej Ex. z prawej Imp. Legenda: Lp. skrót E P 1. Y Yield wynik, produkcja, wytwarzać 2. C Consumer konsument, 3. I Investment inwestycja, lokata 4. S Saving oszczędność 5. G Government rząd 6. TA Tax podatek 7. TR Transfer transfer …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)