Zaległość podatkowa (nieterminowa realizacja zobowiązań) Jest to niezrealizowane w całości lub w części zobowiązanie podatkowe. Ustawa przewiduje także kwoty zrównane z zaległością podatkową (art. 52):
a) nienależna lub zawyżona nadpłata, która została zwrócona
b) bezpodstawny zwrot podatku
c)wynagrodzenie wypłacane płatnikom (inkasentom), przewyższające kwotę należnego wynagrodzenia
Aby doszło do powstania zaległości, zobowiązanie podatkowe musi być wymagalne, a termin płatności musi upłynąć. Odpowiedzialność za zaległość rozciągnięta została na płatnika i inkasenta. W prawie podatkowym, w przeciwieństwie do k.c., zaległość ma charakter jednorodny, niezależnie od przyczyny jej powstania. Ustalana jest na podstawie decyzji (art. 21§3), która określa jej wielkość (decyzja ta ma charakter deklaratoryjny).
Zaległość może mieć charakter techniczno-rachunkowy (czyli np. wynikać ze złych obliczeń) lub merytoryczny (art. 51).
Za zwłokę naliczane są odsetki. Powinny one być wpłacane bez wezwania (podatnik sam je oblicza, czasem organ wydaje decyzję - przy odroczeniu i ratach). Odsetki naliczane są od dnia następującego po upływie terminu, można odstąpić od ich naliczania w przypadkach przewidzianych ustawą. Odsetki dzielą los należności głównej (np. przy umorzeniu). Wysokość odsetek to 200% stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)