Zakres zastosowania prawa karnego w przestrzeni, zakres terytorialny zastosowania prawa karnego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakres zastosowania prawa karnego w przestrzeni, zakres terytorialny zastosowania prawa karnego - strona 1

Fragment notatki:

Zakres zastosowania prawa karnego w przestrzeni, zakres terytorialny zastosowania prawa karnego.
Dotyczy to określenia miejsca, w który popełniono czyn zabroniony i zależności jaka zachodzi między tym miejscem a zakresem zastosowania normy sankcjonującej. Podobnie jak w przypadku czasu popełnienia przestępstwa także miejsce popełnienia przestępstwa ma charakter określenia umownego, jest to pojęcie konwencjonalne. Stosowna regulacja co do tego pojęcia znajduje się w art. 6 par. 2 KK. Ustawodawca posługuje się terminem „czyn zabroniony uważa się za popełniony”. Jest to definicja projektująca, która zastała zbudowana na kształt alternatywy i to bynajmniej nie rozłącznej. Oznacza to, że ten sam czyn zabroniony może mieć wiele miejsc swojego popełnienia.
Czyn zabroniony uważa się za popełniony w miejscu:
w którym sprawca działał
lub zaniechał działania do którego był zobowiązany
gdzie skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił
w który wedle zamiaru sprawcy skutek miał nastąpić.
Przykład: sprawca podkłada bombę w samolocie na lotnisku Okęcie i nastawia zegar żeby bomba wybuchła na lotnisku w Londynie, ale coś się pomyliło i bomba wybuchła nad terytorium Niemiec jak samolot leciał. Zginęło ileś tam osób. Część ofiar przewieziono do szpitali w Szwajcarii, część do Francji, część do Niemiec i tak umierali w tych różnych krajach. I miejscami popełnienia przestępstwa jest wtedy: Polska - tam sprawca działał, Wielka Brytania - miejsce gdzie według zamiaru sprawcy skutek miał nastąpić, Niemcy - gdzie nastąpiła część skutku, w Szwajcarii pozostała część, we Francji też  pięć miejsc popełnienia przestępstwa.
Pojęcie miejsca popełnienia przestępstwa potrzebne jest do odpowiedzi na pytanie czy norma sankcjonująca zapisana w polskim kodeksie karnym ma zastosowanie do czynu popełnionego niekoniecznie na terytorium państwa polskiego. Problem ten wynika z tego, że kiedy czytamy przepisy KK, art. 148 czy każdy inny to ten przepis w ogóle nic nie mówi na temat miejsca w jakim ma się zdarzyć to „coś” co uprawnia sąd do wymierzania kary i można by wywnioskować, że dotyczy to kogokolwiek kto gdziekolwiek popełnił czyn zabroniony. Nie jest to do końca prawda. Dlatego też wprowadzony jest cały zespół regulacji, które zawężają zakres miejscowy zastosowania normy sankcjonującej. Niby ona z przepisu jest taka szeroka, że wszędzie może być zastosowana, ale po dokładnym przeczytaniu przepisów prawa karnego trzeba ten zakres zmodyfikować. Czasem, wyjątkowo zdarza się tak, że ustawodawca wprost w przepisie części szczególnej wskazuje na miejsce popełnienia czynu zabronionego i wtedy wiadomo, że ten czyn zabroniony nie może być popełniony nigdzie indziej. Tak jest w szczególności w przypadku przestępstw o charakterze politycznym. (rozdz. XVIII) i w niektórych z tych typów wprowadza się powiązanie czynu zabronionego z danym miejscem np. art. 136 KK „kto na terytorium RP dopuszcza się czynnej napaści na głowę państwa”.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz