To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zakres i formy pomocy społ. wobec osób starszych realizowane w ramach polskiego sys. Pomocy społ.: Zaawansowana starość demograficzna- ponad 10% osób starszych po 65 roku życia w ogólnej strukturze ludności. Starość demograficzna co najmniej 7% . według norm polskich - starość dem.- 12% udział osób powyżej 65roku życia w stosunku do całego społeczeństwa. Zaawansowana starość dem. - powyżej 15% Zgodnie z obowiązująca ustawą o pomocy społ. osoby starsze jako zbiorowość nie zostali uznani za grupę ryzyka gdyż założono iż starość nie jest dysfunkcją. Poprzednia ustawa z 1923 stwierdza iż świadczenia z pomocy społ. przysługują osoba starszym. Nie ujęcie grupy starszych jest korzystne z perspektywy teorii naznaczenia społ. W aspekcie pomocy społ. teoria ta głosi że jeśli ktoś korzysta z pomocy społ. to zgodnie ze stereotypem klient pomocy społ. jest postrzegany jako osoba niezaradna, zależna od innych. Jest to tzw. Stygmatyzujący (naznaczający) efekt pomocy społ. Może on doprowadzić do nabytej niezaradności jednostki braku wiary w siebie i w swe możliwości a także do marginalizacji określonych grup klientów pomocy społ. Osoby starsze wg. ustawy obowiązującej mogą ubiegać się o świadczenia społ. z powodów takich jak: bezdomność, niepełnosprawność, długotrwała choroba, trudności w prowadzeniu gosp. domowego. W ramach sys. Pomocy społ. zagwarantowano im pomoc środowiskową świadczoną w miejscu zamieszkania, pomoc instytucjonalną udzielaną w placówkach stacjonarnych np. domy pomocy społ. i współ-stacjonarnych np. dzienne domy pomocy społ., środowiskowe domy samopomocy. Podstawową zasada pomocy społ. w stosunku do osób starszych jest pozostawienie ich w dotychczasowym środowisku tak długo jak to możliwe i świadczenie wobec nich głównie pomocy środowiskowej. Zasada ta opiera się na założeniu że pomoc w miejscu zamieszkania w naturalnym środowisku życiowym jest najlepszą i najefektywniejszą dla zdrowia oraz tańszą forma od pomocy instytucjonalnej. Swaidczenia w ramach 4 podst. podsystemów pomocy społ.:
[zasiłek dla osób nie posiadających źródeł utrzymania, -zasieki okresowe, -zasiłki celowe (pilna potrzeba), -zasiłki rodzinny]
inaczej pomoc rzeczowa [-pomoc obiadowa, -pomoc żywieniowa (produkty), -pomoc odzieżowa, -świadczenia lecznicze, rehabilitacyjne, -zaopatrywanie w niezbędne leki, -przedmioty ortopedyczne, protezy, środki opatrunkowe i pomocnicze]
[zespół świadczeń niepieniężnych 1. usługi opiekuńcze - obejmują pomoc w zaspakajaniu codziennej pomo0cy żywieniowej, opiekuńczej , higienicznej, pielęgnacje i zapewniają kontakt z otoczeniem. Przysługują z racji choroby, wieku lub innych przyczyn. Osoba ta otrzyma tę pomoc jeśli jest jej pozbawiona ze straty bliskiej osoby tzn. gdy nie posiada rodziny lub gdy ta nie jest w stanie zapewnić jej prawidłowej pomocy. Usługi te mogą być świadczone nieodpłatnie. Osoby starsze mają też możliwość uzyskania specjalistycznych usługi opiekuńczej takiej jak usługi przeznaczone dla osób psychicznie chorych. 2.
(…)
… nieodpłatnie. Osoby starsze mają też możliwość uzyskania specjalistycznych usługi opiekuńczej takiej jak usługi przeznaczone dla osób psychicznie chorych. 2. usługi domowe: usługi pielęgnacyjno porządkowe, działalność terapełtyczno- socjalizacyjna, usługa związana z żywieniem. Usługi przysługujące osobom starszym są realizowane w dziennych domach pomocy społecznej, środowiskowych domach samopomocy lub w innych ośrodkach opiekuńczych lub w domach osób starszych. Pracownicy socjalni zapewniający osobom starszym przysługujące im usługi dzięki współpracy z sinymi instytucjami państwowymi lub społ. oraz organizacjami prywatnymi którym zlecają organizację tych usług. Ich bezpośrednimi wykonawcami są głównie wolontariusze i opiekunki domowe. Pomoc w usługach może być świadczona też dla osób bardziej sprawnych z ich inicjatywy i przy ich udziale. Usługi te świadczą m.in. kluby seniora, uniwersytety 3 wieku. 3. praca socjalna- -poradnictwo, -ułatwianie kontaktów z otoczeniem, -pomoc w załatwianiu prac bytowych i urzędowych. Osoby starsze mają też możliwość uzyskania pomocy w ramach interwencji kryzysowej. 4. mieszkalnictwo- obejmuje a.spółdzielcze domy dla ludzi starszych [to zespoły mieszkaniowe dla osób starszych…
… mają charakter naprawczy np. świadczenia pieniężne (dofinansowanie czynszów mieszkaniowych) , pracownicy socjalni.
Pomoc w usługach dotyczy głównie terenów wiejskich i nie podejmuje się działań profilaktycznych w stosunku do osób starszych np. rozpoznanie środowiskowe, szerzenia inf. Na temat form pomocy społ. Być może wynika to z faktu iż w Polsce nie jest rozwinięta problematyka osób starszych i występowanie…
… one z innymi instytucjami edukacyjnymi , instyt. pomocy społ. Równocześnie na ich rzecz świadczą usługi różne instyt. kulturalno- ośw. Są przeznaczone dla osób będących mieszkańcami okolicznych rejonów które są zdolne dojeżdżać. W zależności od aktualnych uregulowań prawnych mogą z nich korzystać : osoby samotne, starsze, -inwalidzi, -o. O zmniejszonej sprawności ruchowej, -o. Przebywające w złych warunkach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)