Zakres działania i zadania gminy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakres działania i zadania gminy - strona 1

Fragment notatki:

ZAKRES DZIAŁANIA I ZADANIA GMINY . Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publ. o znaczeniu lokalnym nie zastrzeżone na rzecz innych podmiotów. Istnieje domniemanie właściwości, zadań na rzecz RG. Zadania gminy (wg prof. Niewiadomskiego) można podzielić na zadania: 1) dot. infrastruktury społ. (edukacja publ., ochrona zdrowia, pomoc społ.), 2) dot. infrastruktury technicznej (drogi, ulice, mosty), 3) związane z porządkiem publ. i bezpieczeństwem obywateli, mieszkańców (ochrona przeciwpożarowa, przeciwpowodziowa), 4) związane z ochroną środowiska i zagospodarowaniem przestrzennym, 5) inne (promocja gminy, ochrona praw konsumenta). Jest to przykładowy wykaz zadań własnych gminy. Uszczegółowieniem zadań zajmują się przepisy materialnego prawa adm. Na gminę mogą być nakładane jeszcze inne zadania. Może to nastąpić w formie aktów normatywnych lub w wyniku porozumień.
15.ZAKRES DZIAŁANIA I ZADANIA POWIATU . Zakres działania sam. pow. został określony w art.4 ust. o sam. pow. Z tego przepisu wynika, że powiat wykonuje określone ustawami zadania publ. o charak. ponadgminnym. Po takim sformułowaniu mamy przykładowy wykaz 22 zadań jakimi zajmuje się powiat. Dodatkowo do zakresu działania powiatu należy zapewnienie wykonywania określonych w ustawach zadań i kompetencji kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży. Prof. Niewiadomski stwierdza, że funkcje powiatu mają charak. uzupełniający i wyrównawczy w stosunku do gminy, powiat powstaje nie po to, by konkurować z gminą w wykonywaniu zadań publ., ale po to, by razem z gminą stworzyć system realizacji zadań o charak. lokalnym. Wykaz zadań powiatu zamieszczony w art.4 jest determinowany zasadą wtórności. Powiat przejął zadania należące wcześniej do adm. rządowej (nie przejął zadań gminy). Zadania powiatu można podzielić na 5 grup: 1) z.dot. ponadpodstawowej infrastruktury społecznej, 2) z.dot. ponadpodstawowej infrastruktury technicznej, 3) zadania związane z porządkiem publ. i bezp. obywateli w wymiarze ponad gminnym, 4) z. związane z ochroną środowiska i zagospodarowaniem przestrzennym, 5) działania organizatorskie zmierzające do rozwiązywania lokalnych problemów.
16.ZAKRES DZIAŁANIA I ZADANIA SAM. WOJEWÓDZTWA . Z ustawy o sam. woj. wynika, że woj. jako j.s.t. wykonuje zadania publ. o charak. wojewódzkim nie zastrzeżone ustawami na rzecz organów adm. rządowej. Zakres działania sam. województwa dot. 2 kategorii spraw: 1) określanie strategii rozwoju woj., 2) prowadzenie polityki rozwoju woj. Dodatkowo poza tymi dwoma kategoriami zadań sam. woj. wykonuje zadania o charak. wojewódzkim określone ustawami. Zadania te wg prof. Niewiadomskiego ograniczają się do: 1) kształtowania i utrzymywania ładu przestrzennego, 2) pobudzania aktywności gospodarczej, 3) zachowywania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.


(…)

…, czyli wszyscy wyborcy biorą w nich udział i dysponują 1 głosem. Bezpośrednie tzn., że w wyborach radnych wybieramy bezpośrednio spośród kandydatów, głosować można jedynie osobiście. Od tej zasady są odstępstwa. Bowiem osobie niepełnosprawnej można pomóc, ale ustawodawca wskazał wyraźnie osoby, które takiej pomocy nie mogą udzielić- członkowie komisji wyborczych, mężowie zaufania. Nie ma możliwości głosowania przez pełnomocnika. Tajne- w lokalu wyborczym należy zapewnić tajność głosowania. Zapewnienie tajności jest obowiązkiem służb wyborczych, ale tajność dotyczy również wyborcy. Nie może on w lokalu wyborczym rozgłaszać na kogo głosował. Wybory poprzedza kampania wyborcza. Dniem rozpoczęcia kampanii wyborczej jest dzień, w którym ogłoszono rozporządzenie Prezesa RM o zarządzeniu wyborów. Kończy się ona 24 godz…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz