To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zakotwienie słupów w fundamencie. Zespolenie podstaw słupów z fundamentami (betonowymi lub żelbetowymi) zapewniają śruby kotwiące (rys. 6.55) wykonane ze stalowych prętów okrągłych. Jeden koniec śruby jest nagwintowany, drugi zaś ukształtowany tak, aby było możliwe dobre zakotwienie w betonie lub belce kotwiącej osadzonej w fundamencie. Śruby te mają za zadanie prawidłowe ustawienie słupa na fundamencie, zapobieżenie przemieszczeniu się konstrukcji podczas montażu (zapewnienie stabilności), a przede wszystkim przekazanie obciążeń prętowego ustroju nośnego hali na fundament.
Podstawy słupów obciążonych osiowo kotwi się w fundamencie za pomocą przynajmniej dwóch śrub. W słupach osiowo ściskanych łączniki te pełnią funkcję stabilizującą na czas montażu. Są one potrzebne z uwagi na możliwość wystąpienia nieprzewidzianych sił poziomych podczas scalania konstrukcji. Jeśli dolny koniec słupa był traktowany jako przegubowo-nieprzesuwny, to dwie śruby należy umieszczać na potencjalnej osi obrotu przekroju podporowego podczas ewentualnego zginania (por. rys. 6.50a, b, d). Gdy nie jest to możliwe, wówczas należy je umieszczać jak najbliżej osi obrotu, aby zapewnić założoną pracę statyczną słupa.
Do łączenia słupów ściskanych osiowo z fundamentem używa się śrub kotwiących o średnicach 16-^30 mm. Głębokość kotwienia śrub ze stali okrągłej powinna wynosić około 20 średnic. Do zakotwienia można użyć śrub: z rozciętym końcem (rys. 6.55a), z odgiętym końcem (rys. 6.55b), zgrubnych z krótkim gwintem odpowiedniej długości (rys. 6.55c), fajkowych (rys. 6.55d, e), płytkowych (rys. 6.55f, g), młotkowych (rys. 6.55h), a także rozporowych (rys. 6.55i) lub kotwi wklejanych (rys. 6.55j). Kotwie (rys. 6.55b, f) mogą być zabetonowane razem z fundamentem lub osadzone w uprzednio wykonanych kanałach kotwiących (otworach, studzienkach) w fundamencie (rys. 6.55a, c, e, h, i, j). Śruby kotwiące rozporowe i wklejane (rys. 6.55i, j) osadza się w otworach wierconych w fundamentach, po ostatecznym ustaleniu usytuowania słupów. Osadzenie śrub w kanałach kotwiących lub wierconych otworach umożliwia gubienie „losowych" odchyłek wykonawczych.
Możliwość niewielkiej regulacji położenia kotwi fajkowej zapewnia rozwiązanie pokazane na rys. 6.55d. Jeśli śrubę zabetonowuje się łącznie ze stalowym stelażem, stabilizującym położenie śrub względem siebie podczas betonowania, należy wykonać powiększone otwory w blasze poziomej podstawy słupa (rys. 6.50d). Otwory te mają średnicę d0 = d + 2A (A = 2 mm przy d
(…)
…-ki kotwiące z kątowników stosuje się do śrub hakowych, z dwóch ceowników zaś do śrub młotkowych. Elementy kotwiące betonuje się razem z fundamentem, zostawiając otwory (studzienki) na śruby. Pozostawienie otworów na śruby w fundamencie wymaga deskowania w celu wykonania studzienki i zabetonowania szczelnej skrzynki z cienkiej blachy pod kątowniki lub ceowniki belek kotwiących. Podczas montażu śruby wstawia się w otwory (studzienki) i zaczepia o belki kotwiące, a następnie łączy z podstawą słupa. W tym przypadku są możliwe niewielkie przesunięcia słupa względem fundamentu, w celu ustawienia go w osiach i „zgubienia" geometrycznych niedokładności wykonawczych. W czasie między betonowaniem a montażem studzienki powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniem i zalaniem wodą opadową…
… poziomej podstawy słupa (rys. 6.50d). Otwory te mają średnicę d0 = d + 2A (A = 2 mm przy d < 24 mm oraz A = 3 mm przy d < 30 mm) lub d0 = (1,5^-2,0)d. W tym ostatnim przypadku, po regulacji ustawienia słupa, na śruby nakłada się indywidualnie wykonane podkładki kwadratowe z normowymi otworami (przykrywające powiększone otwory), układa spoinę i dopiero wtedy zakłada się podkładkę standardową i nakrętkę…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)