Zakład orzekania na niekorzyść - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakład orzekania na niekorzyść - wykład - strona 1 Zakład orzekania na niekorzyść - wykład - strona 2 Zakład orzekania na niekorzyść - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 8
Art. 139 KPA [Zakaz orzekania na niekorzyść]
„Organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny.”
Jeżeli minęło 14 dni i nie złożyliśmy odwołania, możemy napisać wniosek o przywrócenie terminu - jest to prośba. Należy uprawdopodobnić, że uchybienie nastąpiło nie z naszej winy.
Rozdział 9. Postanowienia.
Decyzja rozstrzyga co do meritum sprawy.
Decyzja staje się prawomocna po upływie 14 dni od jej doręczenia (jeśli nie złożyliśmy odwołania) - staje się ostateczna.
W II instancji decyzja staje się ostateczna po upływnie 30 dni (jeśli nie złożyliśmy skargi).
Art. 123 KPA [Przypadki wydania]
„§ 1. W toku postępowania organ administracji publicznej wydaje postanowienia.
§ 2. Postanowienia dotyczą poszczególnych kwestii wynikających w toku postępowania, lecz nie rozstrzygają o istocie sprawy, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej.”
Od momentu wszycia postępowaniu do momentu wydania decyzji administracyjnej organ wydaje postanowienia.
Nie kończy ono postępowania, jest wydawane w jego toku.
Art. 125 KPA [Doręczenie; pouczenie]
„§ 1. Postanowienia, od których służy stronom zażalenie lub skarga do sądu administracyjnego, doręcza się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
§ 2. W przypadkach wymienionych w art. 14 § 2 postanowienia mogą być stronom ogłaszane ustnie.
§ 3. Postanowienie, które może być zaskarżone do sądu administracyjnego, doręcza się stronie wraz z pouczeniem o dopuszczalności wniesienia skargi oraz uzasadnieniem faktycznym i prawnym.”
Postanowienie, tak samo jak i decyzja, podlega weryfikacji przez WSA. Budową podobne do decyzji, ale jako pierwszy jest przepis KPA.
Podstawą prawną jest przepis KPA.
Dotyczy konkretnej jednej sprawy. Postanowienie powinno zawierać także uzasadnienie i podpis.
Nie kończy ono postępowania, nie jest tak władczym rozstrzygnięciem jak decyzja.
Rozdział 11. Zażalenia.
Art. 141 KPA [Zasada; termin]
„§ 1. Na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi.
§ 2. Zażalenia wnosi się w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia stronie, a gdy postanowienie zostało ogłoszone ustnie - od dnia jego ogłoszenia stronie.”

(…)

… przed którym toczy się postępowanie w pierwszej instancji lub postępowanie odwoławcze, do czasu wydania przez organ decyzji w sprawie.”
Ugoda jest zawierana przed organem administracji publicznej, przed którym toczy się postępowanie (organ I instancji lub organ II instancji).
Art. 117 KPA [Forma i treść]
„§ 1. Ugodę sporządza się w formie pisemnej. Powinna ona zawierać: oznaczenie organu, przed którym została…
… w drodze postanowienia, na które służy zażalenie; postanowienie w tej sprawie powinno być wydane w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia ugody.
§ 2. W przypadku gdy ugoda zawarta została w toku postępowania odwoławczego, z dniem, w którym stało się ostateczne postanowienie zatwierdzające ugodę, traci moc decyzja organu pierwszej instancji, o czym zamieszcza się wzmiankę w tym postanowieniu.
§ 3. Łącznie…
…. Postępowanie dowodowe jest prowadzone także przez organ II instancji. Osoba, która składa odwołanie, ma prawo dołączyć do tego odwołania nowe dowody w sprawnie. Przed sądem administracyjnym nie ma postępowania dowodowego - kończy się ono na II instancji. Art. 145 § 1 pkt. 6 - np. sądu o nabycie spadku, wydziału geodezji o pomiarze działki.
Art. 145a KPA [ Wznowienie w razie niezgodności z Konstytucją]
„§ 1…
… kapnęła się, że nie jest stroną nie może minąć 5 lat.
10 lat - w przypadku przestępstwa lub fałszerstwa - okoliczności, na podstawie których wydano decyzje, okazały się fałszywe (np. zostało wydane wywłaszczenie gruntu, podczas gdy ktoś nie jest właścicielem gruntu; doszło do scalenia gruntu, jeśli ktoś nie był właścicielem części gruntu). Organ może w tym przypadku wznowić postępowanie z urzędu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz