Zakaz reformationis in peius - ( zakaz zmiany na gorsze )

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 2079
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakaz reformationis in peius  - ( zakaz zmiany na gorsze ) - strona 1

Fragment notatki:

Zakaz reformationis in peius ( zakaz zmiany na gorsze )
Polega on na tym że organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się . Chodzi o to aby strona nie rezygnowała z uruchomienia toku instancji w obawie przed ujemnymi dla niej konsekwencjami w postaci decyzji jeszcze gorszej od której się odwołuje .
Wyjątek dotyczy tego że można orzekać na niekorzyść strony odwołującej się gdy zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny czyli publiczny.
Rażące naruszenie prawa w toku Art. 139 kodeksu że rażące naruszenie prawa jest zawsze wtedy gdy dotychczasowa decyzja dotknięta jest wadą kwalifikowaną czyli wada uzasadniającą wznowienie postępowania lub stwierdzenia nieważności decyzji.
W takim przypadku można wydać decyzję mniej korzystną dla strony.
Rażące naruszenie interesu społecznego przyjmuje się że musi ona wystąpić łącznie z naruszeniem prawa chociaż może to być naruszenie prawa nie mające charakteru rażącego.
Nie obowiązuje zakaz reformationis in peius również wtedy gdy odwołanie złożyły dwie lub więcej stron postępowania , stron o rozbieżnych interesach , obowiązywanie zakazu uniemożliwiałoby orzekanie w sprawie ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz