Zagrożenie gazowe na stanowiskach pracy-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zagrożenie gazowe na stanowiskach pracy-opracowanie - strona 1 Zagrożenie gazowe na stanowiskach pracy-opracowanie - strona 2 Zagrożenie gazowe na stanowiskach pracy-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Zagrożenie gazowe na stanowiskach pracy.
Gazy wchodzące w skład powietrza kopalnianego można podzielić na trzy grupy: gazy konieczne do życia (tlen), gazy obojętne dla organizmu człowieka (azot, metan, wodór, gady szlachetne, dwutlenek węgla do 1% zawartości w powietrzu) oraz gazy toksyczne (tlenek węgla, tlenki azotu, siarkowodór, dwutlenek węgla powyżej 1~6 zawartości w powietrzu).
A. Tlen
Gęstość tlenu jest 1,1 raza większa od gęstości powie­trza. Jest to gaz bezbarwny, bez smaku i bez zapachu, łatwo łączący się z innymi gazami i ciałami stałymi
Tlen nie pali się, jest jednak konieczny do podtrzymywania palenia.w zależności od prędkości przebiegu reakcji łączenia się tlenu z innymi pierwiastkami, zachodzą następujące procesy:
- utlenianie, czyli powolne łączenie się,
- palenie, czyli łączenie się z towarzyszeniem zjawiska światła,
- wybuch, t j. bardzo szybkie palenie się połączone ze zjawi­skiem huku.
Procesy te, obok wydzielania się metanu, dwutlenku węgla i azotu, oddychania ludzi, pracy silników spalinowych, przyczyniaj się do obniżenia zawartości tlenu w powietrzu.
Najlepsze nasycenie krwi tlenem zachodzi wtedy, gdy ciśnie­nie cząstkowe wynosi 1:60 Tr, co pod normalnym ciśnieniem atmosfe­rycznym odpowiada 21% zawartości tlenu w powietrzu. Przepisy prowadzenia robót górniczych wymagaj aby zawartość tlenu w powie­trzu w miejscach prany była nie niższa nil 19% nagły brak tlenu lub znaczne obniżenie jego stękania w powietrzu wywołuje utratę przytomności, a następnie śmierć. podczas obniżonego stężenia tlenu w powietrzu, rozwija się stopniowo narastające niedotlenienie organizmu, z szybkością zależną od stężenia tlenu w powietrzu. Obniżenie normalnego stężenia tlenu w po­wietrzu wywołuje w organizmie ludzkim następujące skutki, przyczyn jeśli stężenie wynosi: - pojawiają się objawy głodu tlenowego. Podczas intensywnej pracy tętno ulega przyspieszeniu, człowiek doznaje zawrotów głowy i uczucia duszności.
-od 12 do 16- występuje wybitne zmniejszenie zdolności do wysiłku fizycznego oraz jest zaburzona koordynacja ruchów.
-od 6 do 10- pojawiaj się mdłości, wymioty, utrata przytomności a następnie śpiączka.
Kiedy zawartość tlenu w powietrzu jest jeszcze niższa pojawiają się drgawki, oddech staje się przerywany, po czym oddycha­nie zupełnie ustaje, a w kilka minut ustaje też czynność ser­ca i następuje zgon.
B. Azot
Azot jest gazem bezbarwnym, bez zapachu i bez smaku, lżejszym od powietrza. Jest gazem obojętnym, słabo rozpuszcz. w wodzie. Wchodzi on w skład gazów zapartych w niektórych odmianach węgli oraz w złogach soli potasowych, w których stanowi czasem 80 lub więcej procent ogólnej objętości wszystkich zawartych w nich gazów .


(…)

…. Jest nieszkodliwy do koncentracji około 2%. Powyżej 2% następują zaburzenia czynności oddechowych - 2 krotnie szybszy oddech. Przy 4% CO2 - bóle głowy, wzrost ciśnienia krwi. Przy 8% - silne bóle głowy; powyżej 8% - utrata przytomności, sinic
D. Tlenek węgla
CO : bezbarwny, bez smaku i zapachu, ρ = 0.97.. Gaz wybuchowy o granicach wybuchowości 12.5  75%. Maksymalna siła wybuchu przy koncentracji 30%. Jest gazem…
…% śmierć w krótkim czasie.
F. Siarkowodór
H2S : bez barwny, słodkawy smak, zapach zgniłych jaj - 0.0001%; 4  46% granice wybuchowości, rozpuszczalny w wodzie. Siarkowodór rozkłada się powoli przez utlenianie. Tworzy się w kopalni podczas gnicia substancji organicznych oraz rozkładu pirytu i gipsu. Również w gazach postrzałowych występują ślady siarkowodoru. W ko­palniach soli siarkowodór wydziela…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz