To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zagrożenia jakości wód powierzchniowych Wody powierzchniowe
Na jakość wód w rzekach w Polsce wpływ ma wiele czynników:
Klimatyczne i hydrologiczne
Zdolność samooczyszczania i presje antropogeniczne
O jakości wód decydują głównie odprowadzane, niedostatecznie oczyszczone ścieki komunalne i zrzut zasolonych wód dołowych z przemysłu wydobywczego głównie z kopalni węgla kamiennego. Jakość wód zależy od rodzaju i ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do rzeki oraz od podatności rzeki na degradację i zdolności do samooczyszczania. Źródła zanieczyszczeń wód rzecznych można podzielić na punktowe oraz obszarowe. Źródła punktowe to głównie zrzuty ścieków, a powierzchniowe to wszelkie nie skanalizowane spływy powierzchniowe z pól i obszarów zurbanizowanych. Najważniejszym rodzajem zanieczyszczeń punktowych wprowadzanych do rzek są ścieki, które mogą mieć różne pochodzenie i skład. Główne rodzaje ścieków to:
ścieki komunalne-pochodzą głównie z gospodarstw domowych i zawierają fekalia, odpadki kuchenne, środki czystości. Powodują dostawę dużej ilości materii organicznej oraz rozpuszczonych substancji mineralnych tj. fosforany.
ścieki burzowe-pochodzą z systemów odwadniania ulic, dróg dachów. Ścieki takie mogą zawierać pyły, piasek, resztki paliw i olejów, sól, starte fragmenty opon.
ścieki przemysłowe-bardzo zróżnicowane, ale jednocześnie stosunkowo stabilny skład.
Do najważniejszych zanieczyszczeń występujących w wodach powierzchniowych, które pojawiają się w następstwie zrzutu ścieków można zaliczyć:
fosforany i azotany
metale ciężkie-ołów, rtęć, kadm
substancje powierzchniowo czynne
wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i chlorowcopochodne węglowodorów
pestycydy
fenole
polichlorowane bifenyle PCB
inne nietoksyczne substancje organiczne
wody podgrzane
Spływ powierzchniowy-spływ wody po powierzchni terenu powoduje zmywanie i wypłukiwanie z niej cząstek gleby, materii organicznej, resztek nawozów. Najmniej korzystne warunki panują na zboczach o dużym nachyleniu, gdzie znajdują się grunty orne. Najistotniejsze zanieczyszczenia wprowadzane są przez rolnictwo. Wymywanie nawozów powoduje zwiększoną dostawę do rzek biogenów. Podobnie jak w wodach stojących, w wodach płynących również może zachodzić proces eutrofizacji. W małych rzekach eutrofizacja objawia się wzmożonym rozwojem makrolitów (duże rośliny naczyniowe, mchy, niektóre duże zielenice), w dużych rozwojem fitoplanktonu. Budowa zbiorników retencyjnych zmniejszających prędkość przepływu wody w rzece prowadzi również do wzmożenia eutrofizacji wód.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)