To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
NPV - czyli aktualna wartość netto projektu inwestycyjnego jest to suma zdyskontowanych strumieni pieniężnych netto, zawiązanych z realizacją i eksploatacją tego przedsiębiorstwa. Jest to metoda służąca do oceny projektu inwestycyjnego pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy inwestycja jest opłacalna. Przedsięwzięcie jest opłacalne jeżeli NPV ≥ 0, oznacza to że stopa rentowności tego przedsięwzięcia jest wyższa od stopy granicznej przyjętej przez przedsiębiorstwo.
Rachunek kosztów pełnych (tradycyjny bądź księgowy) - grupuje on koszty wg podmiotów, miejsc ich powstania oraz wg wyrobów. Dzieli on koszty na bezpośrednie i pośrednie. Rozliczeni kosztów pośrednich na poszczególne wyroby dokonuje się za pomocą różnych kluczy podziałowych, które mają zapewnić proporcjonalny podział kosztów pośrednich n a wytworzone wyroby. Kluczami tymi mogą być np…. . W tym rachunku dominującą rolę odgrywają koszty bezpośrednie. Zupełnie inne koncepcje przyjmuje rachunek ABC, powstał on po ostrej krytyce tradycyjnych metod kalkulacji. W tym rachunku duży udział w koszcie wytworzenia produktu mają koszty pośrednie (w trad. koszty bezpośrednie). Umożliwia on dużo dokładniejsze przypisanie określonej kwoty kosztów pośrednich do danego produktu. Wynika to z tego że w tym rachunku mamy do czynienia z większa ilością kluczy podziałów, które tu nazywamy „cost drivers” i są nimi poszczególne działania … generuje powstawanie kosztów.
ABC rozpowszechniło się głównie w formach usługowych, z rachunkiem kosztów pełnych mieliśmy do czynienia w przemyśle, w produkcji.
Koszt wytworzenia produktów w rachunku kosztów zmiennych i pełnych
Rachunek kosztów pełnych:
Koszt wytw. prod. = koszty bezpośr. + koszty pośr. (koszty wydz. stałe, k. wydz. zmienne)
Rachunek kosztów zmiennych:
Koszt wytw. prod. = koszty bezpośr. + koszty pośr. zmienne (koszty zmienne produkcyjne)
Próg rentowności - (moment równowagi, pkt. Krytyczny) można określić ilościowo bądź wartościowo. Firma znajduje się w punkcie krytycznym rozumianym jako sprzedanie takiej ilości produktów czy towarów lub osiągnięcie takich przychodów ze sprzedaży, w którym firma nie osiąga w danym okresie ani zysków ani strat przychody ze sprzedaży są równe kosztom całkowitym, a marża na pokrycie jest równa kosztom stałym tzn pokrywa jedynie koszty stałe i nie wystarcza na wypracowanie nadwyżki. Ustalamy go:
Próg rent. (w ujęciu ilość.) = k. stałe / jedn. Marża na pokrycie
Próg rent. (w ujęciu wart.) = k. stałe * 100% / współczynnik marży na pokrycie
Rachunek kosztów pełnych i zmiennych różnice
Rachunek pełny jest skuteczny przy podejmowaniu decyzji długoterminowych, natomiast rach. Zmiennych przy podejmowaniu decyzji w krótkim okresie.
(…)
…. (w ujęciu wart.) = k. stałe * 100% / współczynnik marży na pokrycie
Rachunek kosztów pełnych i zmiennych różnice
Rachunek pełny jest skuteczny przy podejmowaniu decyzji długoterminowych, natomiast rach. Zmiennych przy podejmowaniu decyzji w krótkim okresie.
W pełnym produktom przypisuje się i koszty stałe i zmienne w rach. Zmiennym tylko stałe
W rach. Pełnym (marża brutto) w zmiennym marża na pokrycie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)