Zagadnienia do egzaminu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2443
Wyświetleń: 3290
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zagadnienia do egzaminu - strona 1 Zagadnienia do egzaminu - strona 2 Zagadnienia do egzaminu - strona 3

Fragment notatki:


1. Wskaż dorobek F. W. Taylor.   2. Wskaż dorobek H. Ganta.   3. Co to jest cykl organizacyjny?     Cykl organizacyjny ma 5 etapów/odnoszą się one do każdego ludzkiego działania.    1. Wybór celu, jaki chce się osiągnąć.    2. Zbadanie środków i warunków, jakich należy użyć, by osiągnąć cel.    3. Przygotowanie środków i warunków uznanych za potrzebne.    4. Wykonanie zgodnie z powziętym planem.    5. Kontrola otrzymanych wyników.   4. Co to jest reguła przekory? Reguła przekory - układ pozostający w stanie równowagi, na skutek działania czynników zewnętrznych ulega przemianie ograniczającej oddziaływanie tych czynników. (Oznacza to, że układ reaguje dokładnie odwrotnie niż chciałaby osoba, wprowadzająca zmiany.)   5. Co to jest cyklochronografia?   ...albo raczej chronocyklografia (?) Technika badania ruchów roboczych i czasu ich trwania. Początkowo Gilbreth zastosował cyklografię: zapis ruchów robotnika, poprzez doczepienie mu do rąk żaróweczek - robotnik był fotografowany podczas pracy, a świecące żarówki wyznaczały tor ruchów jego rąk. Po dodaniu przerywnika światła działającego z określoną, znaną częstotliwością, na zdjęciach widoczne były równomierne przerwy - wiadomo było, jak szybko wykonywane są ruchy. I to właśnie metoda zwana chronocyklografią:)   6. Co to są therbligi? Therbligi - to ruchy elementarne.   7. Którą z dwunastu reguł Emmerson uznał za najważniejszą? Dlaczego? Emmerson uznał za najważniejszą zasadę pierwszą, tj. wyraźnie określony cel. Dlaczego? ...Nie pamiętam i nie mam w notatkach, ale w jakimś opracowaniu znazazłam takie sformułowanie: "Ma podstawowe znaczenie w kierowaniu ludźmi, ale także w osiąganiu przez przedsiębiorstwo wysokiej efektywności. Należy więc jasno określić podstawowy cel działalności i jednocześnie wystrzegać się powszechnego zjawiska jakim jest przesłanianie celu głównego przez szereg celów pozornych."     30.11.11 1. Wskaż przyczyny sukcesu H. Forda.   2. Podstawowe osiągnięcia K. Adamieckiego. - teoria harmonizacji - w pracy zbiorowej największy wynik ekonomiczny zależy równocześnie od: doboru stanowisk pracy; relacji dotyczących środków, ludzi, maszyn, materiałów, surowców; dokładnego uzgodnienia czasów działania ludzi, maszyn, urządzeń; doboru środków na stanowiska robocze (ludzi, maszyn, urządzeń, materiałów, surowców), - harmonogramy Adamieckiego - graficzne wykresy przebiegu produkcji w czasie, ujawniają brak synchronizacji i harmonii w doborze środków i działań, umożliwiają eliminację przestojów i oczekiwań - zestaw praw ekonomicznych  (podstawowe prawa nauki organizacji) - połączenie prawa harmonii z prawami podziału i koncentracji, działają one niezależnie od woli ludzi i rządzą ich działalnością niezależnie od celów, do których zmierzają - prawo wzrastającej (optymalnej) produkcji - pozwala określić charakterystykę ekonomiczną każdego organizmu wytwórczego, zwraca uwagę na koszt czasu, nazywany "najdroższym czynnikiem produkcji",

(…)

…. Objaśnij wykres zależności kosztów własności produkcji od wydajności z harmonogramów Karola Adamieckiego.   1. Co było podstawą sukcesu w zarządzaniu dla H. Fayol?   2. Fayol - funkcje przedsiębiorstwa.   3. Jedność rozkazodawstwa.   4. Cel czego zależy rozpiętość kierowania.   5. Weberowski model idealnej biurokracji.   6. Czym dla Webera była władza?   7. Jakie typy władzy wyróżnił Weber?   8. „Wyuczona…
… (w praktyce badawczej) Fizyczny - (model samochodu) pokazanie jak projekt będzie wyglądał. Schematyczny - mapa, schemat organizacji (Mostostal Kielce) Matematyczny -  ekonometryczne modele (parametry gazu doskonałego).   7. Co jest podstawowym narzędziem systemowego ujęcia zarządzania? Podstawowym narzędziem podejścia systemowego jest MODELOWANIE.   8. Kto jest twórcą systemowej teorii zarządzania? Twórcy…
…: jak zmierzyć informację?) *        Poprzez opisanie zjawiska czerpie się z niego korzyść. *        Zastanawiał się jak zmierzyć informację. Doszedł do odkrycia à zasada binarna. Jeżeli informacja płynie - 1, jeżeli nie płynie - 0. Na tej kanwie stworzono całą cybernetykę. Ludwig von Bertalanffy *        Twórca ogólnej teorii systemów. *        Obserwacja przyrody - przeniesienie zasad, które nią rządzą na organizację i teorię systemów.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz