Zadania z fizyki 3

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zadania z fizyki 3 - strona 1

Fragment notatki:


Zadania z fizyki - kurs powtórkowy II (Wydział Elektryczny) Lista III Teleobiektyw aparatu fotograficznego jest zbudowany z dwóch soczewek: - skupiającej o ogniskowej f 1 '=6cm , która jest zwrócona do obiektu; - oraz rozpraszającej o ogniskowej f 2 '=-2,5 cm . Odległość między soczewkami jest równa a=4cm . W jakiej odległości od soczewki rozpraszającej powinna być umieszczona błona podczas fotografowania przedmiotów bardzo odległych?
Dwa zwierciadła są nachylone względem siebie i tworzą kąt dwuścienny α. Na zwierciadła pada promień leżący w płaszczyźnie prostopadłej do krawędzi tego kąta. Wyznaczyć kąt, o jaki odchyli się promień poi odbiciu od obu zwierciadeł.
Nurek o wzroście a=1,5m stoi na dnie jeziora. Widzi on odbite od powierzchni wody te fragmenty poziomego dna, które znajdują się od niego w odległości s=15m i dalej. Wyznaczyć głębokość jeziora h . (Współczynnik załamania wody n=1,33).
Punktowe źródło światła znajduje się na osi optycznej soczewki skupiającej w odległości równej dwukrotnej jej ogniskowej. W jakiej odległości od soczewki należy ustawić (prostopadle do osi optycznej) zwierciadło płaskie, aby promienie po odbiciu od zwierciadła i ponownym przejściu przez soczewkę były równoległe do osi optycznej?
Człowiek (krótkowidz) po zdjęciu okularów czyta książkę, trzymając ją w odległości 16cm od oczu. Jaka jest zdolność skupiająca jego okularów?
Ekran znajduje się w odległości D od palącej się świecy. Umieszczając między świecą a ekranem soczewkę skupiającą, można otrzymać na ekranie ostry obraz świecy przy dwóch położeniach soczewki, które znajdują się w odległości a od siebie. Wykazać, że w tym przypadku zachodzi: F=(D 2 -a 2 )/4D .
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz