Zadania z fizyki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zadania z fizyki - strona 1

Fragment notatki:


Zadania z fizyki - kurs powtórkowy II (Wydział Elektryczny) Lista I Dwa wahadła (matematyczne) zaczynają się wahać jednocześnie. W czasie pierwszych 15 wahnięć pierwszego wahadła, drugie wykonało tylko 10 wahnięć. Wyznaczyć stosunek długości tych wahadeł. Nadajnik ultradźwiękowy echosondy wysyła fale o częstotliwości 40000 Hz. Wyznaczyć długość fali ultradźwiękowej w wodzie. Jaka jest głębokość morza, jeżeli w danym miejscu impuls ultradźwiękowy echosondy powraca po 0,2 s od jego wysłania?
Statek płynący po jeziorze wywołał falę, która doszła do brzegu po jednej minucie. Odległość między sąsiednimi „grzbietami” fali jest równa 1,5 m, a czas między dwoma kolejnymi uderzeniami fali o brzeg jest równy 2 s. Jaka jest odległość przepływającego statku od brzegu?
Prędkość fali na strunie umocowanej na obu końcach wynosi 2 m/s. Fala stojąca ma węzły co 3 cm. Jaka jest częstotliwość drgań? Ile razy na sekundę struna jest wyprostowana (tak, że nie widać na niej żadnych fal)?
S 1 i S 2 są dwoma źródłami sinusoidalnych fal dźwiękowych. Punkt P jest oddalony o 6 m od punktu S 2 i leży na prostej przechodzącej przez punkty S 1 i S 2 . Jeśli te źródła są oddalone od siebie o 3 m i zgodne w fazie, to:
podaj trzy różne długości fal, dla których w P wystąpi minimum w obrazie interferencyjnym;
jw. ale maksimum;
przy jakiej najniższej częstotliwości w punkcie P wystąpi minimum natężenia?
Światło o długości fali 500 nm jest uginane przez siatkę dyfrakcyjną mającą 2000 linii na cm. Ekran znajduje się 3 m od siatki. Jaka jest odległość między położeniem prążka zerowego a obrazem pierwszego rzędu na tym ekranie?
Ile szczelin musi mieć siatka dyfrakcyjna, aby rozdzielić linie D sodu?
Widzialne widma drugiego i trzeciego rzędu siatki dyfrakcyjnej częściowo się nakładają. Jaka długość fali w widmie trzeciego rzędu pojawi się w miejscu, gdzie w widmie drugiego rzędu jest prążek λ=700 nm?
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz