To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZADANIA ORGANÓW RADY EUROPY Wyróżnia się następujące organy Rady Europy: ZGROMADZENIE PARLAMENTARNE - składa się z 286 deputowanych, delegowanych przez parlamenty krajów członkowskich, w liczbie zależnej od liczebności kraju. Zbiera się raz do roku na sesje zwyczajną, trwającą do jednego miesiąca.
Uchwały Zgromadzenia Parlamentarnego RE, co do zasady, podejmowane są większością 2/3 głosów i przybierają postać:
rezolucji - nie wiążą prawnie państw członkowskich;
projektów umów międzynarodowych;
rekomendacji (zaleceń - dyrektyw) - kierowanych do Komitetu Ministrów RE - wiąże ich prawnie.
KOMITET MINISTRÓW RE - składa się z ministrów spraw zagranicznych 41 państw członkowskich (lub wyjątkowo ministrów resortów).
Organ ten określa politykę RE na podstawie własnych ustaleń oraz zaleceń Zgromadzenia Parlamentarnego. Jego zadaniem jest również zapewnienie wykonania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Może on występować do poszczególnych rządów z: wnioskami o informacje, z zaleceniami. W przypadku zaleceń obowiązkiem rządu jest zajęcie stanowiska.
SEKRETARZ GENERALNY RE - jest to organ wykonawczy, który realizuje politykę RE, zajmuje się też sprawami administracyjnymi.
EUROPEJSKI TRYBUNAŁ PRAW CZŁOWIEKA - z siedzibą w Strasburgu. Składa się z sędziów - po każdym z jednego kraju, który podpisał Konwencje Praw Człowieka - wybieranych przez Zgromadzenie Parlamentarne na 6 - letnią kadencję spośród kandydatów rekomendowanych przez rządy (każdy rząd wyznacza 3 kandydatów, a w tajnym głosowaniu wybierany jest jeden) Kompetencje tego organu sprowadzają się do: rozpatrywania skarg indywidualnych przeciwko państwom - członkom RE (sygnatariuszom Konwencji Praw Człowieka),
rozpatrywania skarg międzypaństwowych,
wydawania opinii doradczych na temat wykładni prawa na wniosek Komitetu Ministrów.
Organ podejmuje swoje orzeczenia zależnie od materii w trzech składach:
Komitetu - tj. 3 sędziów,
Izby - tj. 7 sędziów,
Wielkiej Izby - t,. 17 sędziów.
Do Trybunału skargi mogą wnosić państwa, osoby indywidualne - jeśli wyczerpią drogę sądową przewidzianą przez ustawodawstwo krajowe i zostanie uznana zasadność skargi.
KOMISARZ PRAW CZŁOWIEKA RE - jest to organ działający od stycznia 2000 r., którego zadaniem nie jest rozpatrywanie spraw indywidualnych lecz podejmowanie działań w sferze promocji wiedzy z praw człowieka, sporządzanie raportów o stanie ich przestrzegania w poszczególnych państwach.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)