To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zachowek Swoboda testowania stwarza zagrożenie, że najbliższa rodzina spadkodawcy zostanie pozbawiona dziedziczenia na rzecz dalszych krewnych lub nawet osób obcych - ponieważ jedną z podstawowych funkcji prawa spadkowego jest zabezpieczenie interesów najbliższych zmarłego po jego śmierci historycznie wykształciły się sposoby ochrony praw tych osób : Rezerwa - ustawodawca wskazuje krąg spadkobierców koniecznych, którzy dziedziczą określone części ułamkowe spadku bez względu na odmienną wolę spadkodawcy , a zatem swoboda testowania dotyczy raczej pozostałej części majątku. Należy jednak podkreślić, że krąg spadkobierców koniecznych jest znacznie zawężony i dziedziczą oni z tytułu rezerwy w mniejszej części niż dziedziczyliby z ustawy(prawo francuskie). Zachowek - określone osoby najbliższe, które są uprawnione do zachowku, w sytuacji kiedy nie są powołane do dziedziczenia ze względu na testament, mają roszczenie do spadkobierców o wypłatę określonej sumy pieniężnej stanowiącej określoną część udziału, jakie otrzymałyby przy dziedziczeniu ustawowym. Roszczenie to aktualizuje się także wtedy, kiedy określone osoby co prawda dziedziczą z ustawy, ale spadkodawca uszczuplił majątek przed śmiercią dokonując szeregu darowizn. W Polsce historycznie zawsze funkcjonował system zachowku .
Osoby uprawnione do zachowku Art. 991. k.c.
§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
Do zachowku uprawnieni są: Zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy - jeśli uprawniony nie dożył otwarcia spadku to uprawnienie przechodzi na jego zstępnych , chyba że nastąpiło zrzeczenie się dziedziczenia obejmujące zstępnych. Tylko wtedy kiedy dziedziczyliby z ustawy - zgodnie z porządkiem dziedziczenia ustawowego , a więc dalsi uprawnieni nabywają roszczenie jeśli nie ma przed nimi bliższych uprawnionych.
Uprawnienie do zachowku nie przysługuje: Osobom, które traktowane są tak jakby nie dożyły spadku - kiedy zrzekły się dziedziczenia , zostały uznane za niegodne , odrzuciły spadek przypadający z ustawy
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)