To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zachowania podmiotów rynkowych
Gdy podmioty w pełni antycypują (przewidują) przyszłą inflację to negatywne skutki inflacji są niewielkie, związane jest to z możliwością odpowiedniego dostosowania wielkości nominalnych do poziomu inflacji. Natomiast gdy inflacja pojawia się niespodziewanie ( więc nie jest antycypowana przez podmioty) wówczas znaczenie negatywnych skutków inflacji jest większe.
Główne teorie inflacji
Monetarna (nieilościowa)
Równanie wymiany towarowej Fishera
M x V = P x Y (lub Q)
M - ilość pieniądza w obiegu (podaż pieniądza w ujęciu nominalnym)
V- szybkość obiegu pieniądza P - poziom cen towarów
Y lub Q - realny dochód narodowy (określa rozmiar dokonywanych transakcji towarowych)
Zdaniem M. Friedmana jego zwolenników nazywanych MONETARYSTAMI popyta na pieniądz zależy od kilku czynników, a w szczególności od poziomu dochodu i stopy procentowej, oraz od istniejących zwyczajów płatniczych, które są w dłużnym okresie podstawowym czynnikiem determinującym zmiany popytu na pieniądz. Ze względu na to , że zwyczaje płatnicze w społeczeństwie zmieniają się powoli monetaryści przyjmują że popyt na pieniądz jest stosunkowo stały i stabilny. Monetaryści przyjmują również że podaż pieniądza ma charakter egzogeniczny w stosunku do gospodarki i znajduje się pod kontrolą banku centralnego, który jest w stanie kontrolować podaż pieniądza i w ten sposób wpływać na przebieg procesów gospodarczych. Monetaryści wysnuwają tezę o zasadniczej roli zmian pieniądza w kształtowaniu nominalnego dochodu narodowego. Zmiany podaży pieniądza w krótkim okresie powodują zarówno zmiany cen jak i zmiany realnego dochodu narodowego.
Tempo wzrostu cen zdeterminowane jest tempem wzrostu podaży pieniądza, bo podaż pieniądza znajduje się pod kontrolą banku centralnego. Przyczynę inflacji upatruje się w błędnej polityce pieniężnej tego banku. W polityce tej należy upatrywać również środków ograniczenia inflacji a głównie zmniejszenia dynamiki wzrostu podaży pieniądza.
Popytowa
Przyczyn inflacji upatruje się w ustaleniu agregatowego popytu na towary na poziomie przewyższającym możliwości jego zaspokojenia. Teoretycznym rozwinięciem tego twierdzenia jest koncepcja luki inflacyjnej J.M. Keynesa.
Jeżeli podniósł się agregatowy popyt na towary ponad poziom potencjalnego dochodu narodowego, co oznacza pojawienie się nadwyżki popytu, której nie można zrównoważyć wzrostem dochodu narodowego to ta nadwyżka popytu jest luką inflacyjną. Jej rozmiar jest wyznaczony przez różnicę między wielkością łącznego popytu na towary a wielkością dochodu narodowego odpowiadającego pełnemu wykorzystaniu zdolności wytwórczych. W warunkach swobodnego kształtowania się cen rynkowych pojawienie się luki inflacyjnej powoduje inflacje, która jest rezultatem wzmożonej konkurencji między nabywcami przy stosunkowo małej podaży towarów dostępnych na rynku.
(…)
… dostępnych na rynku.
Kosztowa
Według tej teorii przyczyną inflacji jest wzrost kosztów produkcji, niezależny od agregatowego popytu na towary. Gdy rosną koszty produkcji przedsiębiorcy przerzucają ten wzrost kosztów na ceny wyrobów. Wzrost kosztów produkcji może być spowodowany różnymi przyczynami. Wyróżniamy następujące typy inflacji kosztowej:
- inflacja płacowa (płace rosną niezależnie od popytu na pracę…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)