Zachowania i działania polityczne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1477
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zachowania i działania polityczne  - strona 1 Zachowania i działania polityczne  - strona 2 Zachowania i działania polityczne  - strona 3

Fragment notatki:

dr hab. Roman Bcker. Notatka składa się z 4 stron.
6. ZACHOWANIA I DZIAŁANIA POLITYCZNE Zachowaniami ludzkimi w psychologii zajmuje się kierunek nazywany behawioralizmem . Na podstawie zewnętrznych objawów zachowania człowieka można określić co czuje wewnątrz . Behawioraliści twierdzili, że wszystko da się zapisać za pomocą relacji S-R (stimulo - reactio). Ale należy zauważyć, że na ten sam bodziec reagujemy w zależności od trzeciego czynnika, jakim jest organizm: S-O-R. Jeżeli znamy 2 z 3 czynników, to określić możemy trzeci. Behawioralizm posiada ograniczenia - zakłada on sytuacje, które powodują ograniczenia w modelu behawioralnym:
Zachowania człowieka nie są … Musi być bodziec, żeby nastąpiła reakcja. Jedynym bytem społecznym jest jednostka.
Zachowania ludzkie są ujmowane w kategoriach psychologicznych, a więc wynikających z analizy osobowości, tymczasem na zachowania ludzkie mają wpływ rozmaite inne czynniki, na przykład wartości i ich rodzaj, jakimi się człowiek posługuje. Dążenie do ilościowego ujęcia zachowania, na przykład politycznego. Jakościowe ujęcie wykracza poza schematy behawioralne.
Pomija się zwykle rezultaty czynności, a więc funkcje. Behawioralizm może być traktowany jako naukowa metoda badań zachowań ludzkich, ale należy pamiętać o innych naukach
Funkcjonalizm to sposoby badania rezultatów zachowania, jakie są efekty. To, co dotyczy badania konsekwencji czynności. Strukturalizm sprawdza poziomy integracji (dezintegracji) i równowagi (nierównowagi).
Należy pamiętać, że każda z metod ma swoje wady, dlatego wybieramy metodę w zależności od tego, co badamy. Zachowaniem polityczne można nazwać wszystkie typy czynności służące adaptacji do zmian otoczenia politycznego . Adaptacja można być postrzegana jako bierne oddziaływanie lub aktywne współoddziaływanie. Działanie jest świadome, racjonalne, teleologiczne (nastawione na cel). Pozostałe są jedynie zachowaniami - te kryteria wyznaczają granicę między działaniem, a zachowaniem. Granica jest płynna, gdyż te pojęcia pozostają niedookreślone. Nasze zachowania nie zawsze są działaniami. Podstawową jednostką zachowania jest czynność. Każda czynność składa się z 7 elementów:
Aktor - podmiot realizujący daną czynność. W życiu politycznym, to nie tylko jednostka, ale również partia polityczna, grupy nacisku itd. Obiekty świata zewnętrznego wobec aktora - mają różny charakter, mogą to być obiekty fizyczne, obiekty społeczne (inne byty społeczne), obiekty symboliczne (te, których znaczenie odcyfrowujemy, nazwy ulic, pomniki, kształt budynków itd.). Relacje między aktorami i obiektami . Zmiany zachodzące w otoczeniu - (reprodukcyjny - powtarzalny), (dezintegrujący - rozpraszający).

(…)

… politycznych), również tłum, grupa społeczna, organizacja
obiekty
obiekty świata zewnętrznego wobec aktora - obiekty fizyczne (sala, ławki, temperatura)
obiekty społeczne - dotyczą innych zbiorowości, grup społecznych
obiekty symboliczne - ukryte w przedmiotach fizycznych albo społecznych, ale nadają im sens (wzory, idee, i inne treści symboli)
relacje między aktorami a obiektami
zmiany zachodzące w otoczeniu…

Działania
Czynności, zachowania
Aktorzy starają się być świadomi, skuteczni, racjonalni, celowi
Nieskuteczne, nieświadome, niecelowe, itd.
Z reguły zachowania są po części działaniami i nie-działaniami. Znaczna część zachowań znajduje się pomiędzy.
Harold Lasswell - zachowania patologiczne są typowe dla szpitali psychiatrycznych. Istnieje wyraźny związek między cechami psychopatologicznymi a ich konsekwencjami osobowości autorytarnej. 8 rodzajów zachowań patologicznych:
uprzedzenia polityczne o charakterze maniakalnym
stany paniki (stupor - bezruch, całkowity brak aktywności) ucieczka byle gdzie, przed siebie, z dala od źródła zagrożenia
chorobliwe ataki strachu (takie, w których się czegoś boimy)
redukcja wymiarów rzeczywistości politycznej ( z reguły: my i oni, bez wymiarów społecznych itp.)
obniżona…
… cechy.
Ksobność. To nastawienie ku sobie. Nie polega ono na zachwycaniu się samym sobą, polega na przekonaniu, że jest się obiektem ataków całego świata. Jest przekonaniem, że jest się pępkiem świata otoczonym przez złe siły.
Mania wielkości. Przekonanie o tym, iż jest się wielkim, potężnym. Jest wielki, bo wie wszystko. Gardzenie słabymi jednostkami.
Wrogość. Wobec wszystkich. Często wynik…

wymiary paranoi:
osobowościowy - możliwość funkcjonowania w życiu społecznym
chorobowy (chorobotwórczy) - nie daje możliwości funkcjonowania
patologie indywidualnie chorobowe - powodują marginalizację jednostki patologia zbiorowa - razem działająca. Typy:
paranoja fight-flight (walcz i uciekaj) - gdy spotka coś złego to ucieka
paranoja dependence - grupa zależna od wodza, wódz o wszystkim wie najlepiej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz