ZACHOWANIA POLITYCZNE, DECYZJE A DZIAŁANIA POLITYCZNE- Wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 217
Wyświetleń: 3549
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ZACHOWANIA POLITYCZNE, DECYZJE A DZIAŁANIA POLITYCZNE- Wykład - strona 1 ZACHOWANIA POLITYCZNE, DECYZJE A DZIAŁANIA POLITYCZNE- Wykład - strona 2 ZACHOWANIA POLITYCZNE, DECYZJE A DZIAŁANIA POLITYCZNE- Wykład - strona 3

Fragment notatki:

Tematem notatki są zachowania polityczne, decyzje a działania polityczne. W treści notatki pojawiają się takie zagadnienia jak: czym są zachowania polityczne, behawioralizm, mechanizm behawioralny, ograniczenia mechanizmu behawioralnego, szkoła funkcjonalna, podejście systemowe, szkoła instytucjonalna, zachowania a czynności, Karol Lasswell, zachowania psychopatologiczne, zachowania patologiczne, podział decyzji według stopnia doskonałości, podział decyzji według adresata, fazy procesu decyzyjnego, typologie procesu decyzyjnego, Kazimierz Opałka.

NAUKA O POLITYCE Wykład - Prof. Roman Backer ZACHOWANIA POLITYCZNE, DECYZJE A DZIAŁANIA POLITYCZNEZachowania polityczne to szczególny rodzaj zachowań.Zachowaniami w nauce zajmują się behawioraliści - zajmują się tym co myśli człowiek i wnioskują to na podstawie jego zachowania.Behawioralizm jest pewnym podejściem psychologicznym, ale możliwym również do zastosowania w innych naukach społecznych Ten sam bodziec wywołuje zawsze tą samą reakcję S(bodziec)-> R(reakcja) ; S->O(organizm)->R Możemy sterować zachowaniami ludzkimi, jeśli potrafimy zastosować bodźce.
Mechanizm behawioralny ma swoje ograniczenia1) nie ma reakcji jeśli nie ma bodźca - człowiek sam nie jest w stanie to i tego zrealizować; człowiek jest uważany jako istota bierna, nieautokreatywna2) behawioraliści nie widzą bytów społecznych o charakterze zbiorowym3) zachowania są ujmowane w kategoriach psychologicznych, a tym czasem można je rozpatrywać pod wieloma różnymi sposobami nie tylko pod kątem psychologicznym4) mamy do czynienia z ilościowym ujmowaniem zachowań, a tym czasem te zachowania można ujmować też jakościowo
Inne metody badania zachowań*szkoła funkcjonalna - jakie funkcje spełniają dane zachowania*instytucjonalna szkoła - instytucja w naukach społecznych to zespół powtarzalnych czynności*systemowe podejście - czy mamy do czynienia z równowagą czy z nierównowagą, z integrowaniem czy entropią(rozpadem)
Każde zachowanie można podzielić na mniejsze jednostki, składniki. Takim elementarnym składnikiem jest czynność. Czynność składa się z kilku podstawowych elementów, które zawsze w każdej czynności występują1) aktor - podmiot czynności, ten który wykonuje daną rolę polityczną2) obiekty świata zewnętrznego wobec aktora - to co nas otacza wtedy kiedy wykonujemy daną czynność, są to obiekty fizyczne, społeczne 3) symbole - coś co ma wartość zawartą w sobie, wartość której nie widać, a którą rozpoznajemy, bo jest symbolicznie zaznaczona4) relacja między aktorami i obiektami - mogą być różnorodne5) zmiany zachodzące w otoczeniu - mogą mieć rozmaity charakter, mogą mieć różny kierunek i wektor, mogą mieć charakter oscylacyjny czy fluktuacyjny 6) bodźce - są formą wpływu otoczenia na aktora, tylko niektóre z docierających bodźców są traktowane jako bodźce7) reakcja - my coś robimy8) rezultaty - nie zawsze są zgodne z oczekiwaniami, rezultaty niekiedy są całkowicie odmienne od naszych oczekiwań, jest różnieTe składniki zawsze występują razem, a całe nasze życie składa się z czynności, z czynności będących elementami zachowań - mamy do czynienia z zachowaniami, które mają rozmaity charakter. Zachowania ludzkie są bardzo różne i o bardzo różnym charakterze. Zachowania ludzkie można podzielić na zachowania nieracjonalne i racjonalne, nieświadome i świadome, bezcelowe i teleologiczne(nastawione na cel, działania)

(…)

… z różnymi fazami procesu decyzyjnego Fazy procesu decyzyjnego według Ziemowita Jacka Pietrasia 1) powstanie problemu decyzyjnego i uświadomienie sobie tego problemu przez ośrodek decyzyjny, to jest sytuacja decyzyjna 2) ogólna decyzja proceduralna - czy w ogóle należy podjąć decyzję w danej sprawie 3) konkretna decyzja proceduralna - kiedy należy o tym zadecydować. Termin podjęcia decyzji jest niesłychanie…
…, wprowadzenie jej w życie, przekształcenie rzeczywistości w porządnie
Inne typologie procesu decyzyjnego Kazimierza Opałka 1) sytuacja decyzyjna 2) dostrzeżenie problemu przez ośrodek decyzyjny 3) zbieranie informacji 4) selekcja informacji 5) przygotowywanie alternatyw 6) konsultacja wariantów decyzji i ich analiza - konsultacja zainteresowanymi grupami, analiza - eksperci zastanawiają…
… pamięci 7) utrata lub brak zdolności do myślenia abstrakcyjnego 8) paranoja - psychopatologia nienawiści. Jest 7 elementów paranoi a) podejrzliwość, skrajna podejrzliwość - patrzenie na wszystko pod kątem tego czy coś nam zagraża. Każdy niewinny fakt świadczy o tym, że coś się dzieje. Mamy tu do czynienia z paleologią, albo z logią dziecięcą b) ksobność - czyli ku sobie. Ksobność nie można mylić…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz