Zaburzenia percepcji wzrokowej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1358
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zaburzenia percepcji wzrokowej-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Zaburzenia percepcji wzrokowej
Percepcja wzrokowa jest zdolnością do rozpoznawania i rozróżniania bodźców wzrokowych, a także do ich interpretowania przez odniesienie do poprzednich doświadczeń
Wrażenie wzrokowe powstaje na siatkówce, ale rozpoznanie tego, co się spostrzega, dokonuje się w mózgu
Odpowiedni poziom rozwoju percepcji wzrokowej umożliwia dziecku naukę czytania, pisania, wykonywanie zadań arytmetycznych
Najintensywniejszy rozwój percepcji wzrokowej przypada na okres od 3,6 do 7,6 roku życia. Jednakże w każdej klasie szkolnej znajduje się pewna liczba dzieci opóźnionych pod tym względem: są to dzieci, które w wieku 5 lub 6 lat, a czasem nawet później nie osiągnęły tego rozwoju percepcji wzrokowej, który jest niezbędny do radzenia sobie w przedszkolu, w klasie zerowej lub szkole.
U tych dzieci trudno znaleźć specyficzne czynniki, które spowodowałyby to opóźnienie, a także niewłaściwe byłoby doszukiwanie się czynników o charakterze patologicznym. Niemniej u niektórych dzieci można stwierdzić różne zaburzenia rozwoju. Mogą to być zaburzenia emocjonalne lub zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego.
Dzieci opóźnione w percepcji wzrokowej mają trudności w rozpoznawaniu przedmiotów i ich wzajemnego położenia w przestrzeni, w skutek czego spostrzegają świat w sposób zniekształcony. To z kolei wywołuje i nich poczucie nieprzewidywalności i niestabilności zdarzeń.
Zachowują się one niezgrabnie i nie radzą sobie w grach sportowych i zabawach ruchowych. Ponadto trudności w rozpoznawaniu symboli wzrokowych powodują, że opanowanie umiejętności czytania i pisania jest dla tych dzieci bardzo trudne - czasem nawet niemożliwe.
U dzieci opóźnionych w percepcji wzrokowej pojawiają się problemy natury emocjonalnej. Dziecko, które w wieku przedszkolnym nie potrafi wycinać ani kolorować obrazków może przejawiać lęki i niepokój związane z brakiem powodzenia. Dziecko takie niemal nieuchronnie staje się zagubione, nerwowe, nieuważne i nieśmiałe. Jeżeli nie podejmuje się środków zaradczych mogą się również u niego pojawiać zaburzenia charakteru zachowania.
Zaburzenie percepcji wzrokowej może spowodować kłopoty w rozróżnianiu, zapamiętywaniu i odtwarzaniu figur geometrycznych i liter , kłopoty z pamięcią wzrokową, często związana jest z zaburzeniem procesu lateralizacji a także trudnościami w czytaniu.
Zaburzenia percepcji wzrokowej mogą być przyczyną trudności w takich przedmiotach jak:
Zajęcia plastyczne (prace wykonywane mozolnie i ubogie)
Mają zakłócone proporcje i stosunku przestrzenne, w geografii i geometrii.
5 aspektów percepcji wzrokowej:
Koordynacja wzrokowo-ruchowa - zdolność do zharmonizowania ruchów gałek ocznych z ruchami całego ciała lub którejś z jego części.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz