Zaburzenia oddawania moczu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zaburzenia oddawania moczu - strona 1 Zaburzenia oddawania moczu - strona 2 Zaburzenia oddawania moczu - strona 3

Fragment notatki:

Cewka: Trudna do badania. Często ujście zewn. cewki moczowej u samic (szerokie przedsionku pochwy). U bydła występuje p. zachyłek przedzwieraczy; u samców elastyczne, u samic…. Drożność - przez cewnikowanie (przy użyciu katetera), który w warunkach aseptycznych zostaje wprowadzony - wypływ moczu pobierany do badania. Zatkanie cewki kamieniami - od czasu do czasu i najczęściej u zw., u których zagięcie esowate, ale również lisów i psów: całkowite i częściowe. Może towarzyszyć temu parcie na mocz, char. postawa do oddawania moczu ale brak efektu (ischuria), lub oddawany jest cienkim strumieniem lub kropelkami czemu towarzyszy ból. Zaburzenia oddawania moczu: Fizjologicznie: bydło i konie - 5-7x owce - 1-3x świnie - 2-3x Jest zależne od woli. Bezpośrednim bodźcem jest rozciągnięcie ścian pęcherza przez nagromadzenie się moczu. W warunkach chorobowych - utrudnienie oddawania moczu (dysuria). Zaburzenia: ilość, częstość, sposób. Moczenie słabe - (cienki strumień, pod małym ciśnieniem lub kropelkowo), z bólem, stękaniem. Bolesne procesy w pęcherzu lub w cewce lub rzadziej stan zapalny otrzewnej - w wydalaniu bierny udział tłoczni brzusznej - skurcz mm. powłokowych - wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i bóle otrzewnej. W zapaleniu otrzewnej jest więc ona nie włączana. Parcie na mocz - (częstsze, bolesne); mocz wypierany jest w drobnych ilościach. Stałe parcie na mocz - u bydła objaw wścieklizny. Bezwiedne = mimowolne oddawanie moczu - zw. nie przyjmuje char. postawy. Mocz wypływa kropelkami lub słabym strumieniem (stan zapalny z obrzękiem, mniejsze światło cewki), stan porażenny pęcherza moczowego - znaczne wypełnienie pęcherza ale nie obserwuje się napięcia jego ścian i jeżeli z zewn. naciśniemy na pęcherz to mocz się wydobywa a jak przerwiemy to nie. Porażenie zazwyczaj wynika z uszkodzenia RK i porażeniem ośrodka. Zbyt częste - (częstomocz), zwiększone dobowe wytwarzanie moczu, przy przekrwieniu nerek - cukrzyca, resorpcja wysięków lub przesięków. Rzadsze niefizjologiczne: odwodnienie silne poty uporczywe wymioty, biegunka zjawisko anurii (spadek dobowego wydalania moczu) Zatrzymanie moczu - pęcherz wypełniony a brak oddawania Kropelkami - porażenie mm. wyprowadzających mocz. Poliuria - wzrost wydalania w ciągu doby Oliguria - zmniejszone wydalanie w ciągu doby (częściowa niewydolność nerek, gorączka) anuria - brak wydalania moczu (całkowita niewydolność nerek): prawidłowa anuria renalis = secretoria - pęcherz próżny - szybko rozwija się mocznica = uremia - zatrucie organizmu

(…)

… - pęcherz próżny - szybko rozwija się mocznica = uremia - zatrucie organizmu
rzekoma (paratheriatis) - gdy zatkaniu ulegną obydwa moczowody; w wyniku pęknięcia pęcherza moczowego (wypadki komunikacyjne)
Domieszki:
pełnej krwi (In toto) - krwiomocz (hematuria)
barwniki = Hb - hemoglobinuria -> poprzedzona zawsze hemoglobinemią
mioglobina
choluria - żółć
glukozuria - cukier w moczu
Różnicowanie domieszek patologicznych (mioglobin, hemoglobin). Mocz b. krwisty, barwa brunatna lub czarna. Zmiana zabarwienia moczu może być spowodowana spożywaniem buraków ćwikłowych lub podawaniem pewnych leków. Różnicowanie oparte jest na ocenie właściwości fizycznych. Czy mocz bezpośrednio po oddaniu jest przejrzysty czy nie (próba gazetowa) - biały papier (gazeta) - czytamy przez mocz. U bydła są 3 stany.
Trzeba badać bezpośrednio po oddaniu. Środowisko moczu nie jest fizjologiczne dla krwinek - pękają - wtórna hemoliza. Gdy próba początkowa uniemożliwia odczytanie - odstawiamy mocz na chwilę. Jak krwinki opadną na dno. Przy Hb mocz będzie cały czas zabarwiony. Mętność - odbijanie i rozpraszanie światła (krwinki odbijają światło). Mioglobina lub Hb - mocz zabarwiony ale przejrzysty.
Mięśniochwat u koni:
Próg nerkowy dla mioglobiny b. niski, śladowe ilości przedostają się natychmiast do moczu. Dużo Hb - musi być wysokie stężenie w osoczu, pobiera się krew -> wirowanie -> osocze zabarwione na czerwono hemoglobiną. Jak nie a mocz czerwony to mioglobina.
Zasady badania ukł. płciowego:
Badanie samca:
Ocenić wstępnie libido sexualis (popęd):
osłabienie - obojętne zachowanie wobec będącej w rui samicy (niedożywienie, przemęczenie…
… - u samic nimfomania, u samców syctriasis:
- otręt - zaraza stadnicza
- wścieklizna
- początkowy stan zapalenia buńczuka końskiego
- wnętrostwo
częste bolesne erekcje bez pobudzenia seksualnego:
- miejscowy stan zapalny bł. śluzowej - zapalenie napletka lub cewki
- nadmierne nagromadzenie CO2 we krwi
- zmiany na skutek urazów mózgu
- tężec
- RK
Nienaturalne zaspokajanie popędu (masturbacja) u tryka. kozła, psa, buhaja.
Badanie zewn. narządów:
napletka
prącia
moszny
Badanie od zewn. i bł. śluzowych. U koni napletek to puzdro, mogą tam się gromadzić grudki - kamienie napletkowe. Spowodowane nadmiernym nagromadzeniem się smegmy stany zapalne - bolesność. Rostitis - koń oddaje mocz bez wysuwania prącia („moczenie w spodnie”) - pogłębienie stanu zapalnego.
Napletek:
Granie śledziony - dźwięk powstały…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz